Najlepiej zachowane prekolumbijskie stanowisko na Karaibach

Archeolodzy z USA i Puerto Rico twierdzą, że odkryli najlepiej zachowane stanowisko archeologiczne Karaibów z okresu przed przybyciem do Ameryki Krzysztofa Kolumba. Może ono rzucić światło na prawie każdy aspekt życia dawnych mieszkańców rajskiego archipelagu.

Najbardziej imponującym znaleziskiem w Ponce na wyspie Puerto Rico są na razie kamienie pokryte petroglifami, które tworzą plac o wymiarach ok. 40 na 50 metrów. Wśród petroglifów jest męska postać z nogami żaby. Plac był prawdopodobnie używany do gry w piłkę lub ceremonii. Zdaniem specjalistów nie ma sobie równych na całych Karaibach.

Kolejne odkrycie w Ponce to kilka grobów ze szczątkami pochowanymi twarzą w dół z nogami zgiętymi w kolanach. Tak ułożonych ciał naukowcy jeszcze nie znaleźli w tym regionie.

Archeolodzy liczą, że znajdą jeszcze wiele innych zabytków pochodzących z 600-1500 roku n.e., w tym stosy śmieci, które zazwyczaj są największą skarbnicą wiedzy o życiu zwykłych ludzi.

Stanowisko jest znane od 1985 r., ale dopiero teraz archeolodzy zorientowali się jak bardzo jest cenne. Decydującą rolę odegrał w tym Korpus Inżynieryjny armii USA, który zaczął usuwać zabytki w związku z budową tamy. Po interwencji archeologów wojskowi zapewnili, że miejsce zostanie zachowane.

Na podstawie ABC News/AP (zdjęcie).