Droga z czasów pierwszego cesarza Chin

Podczas spisywania zabytków w prowincji Hunan (mapa) okazało się, że w wiosce Dengjiatang i jej okolicach zachowały się fragmenty drogi zbudowanej ponad 2200 lat temu, gdy panował Shi Huangdi z dynastii Qin, pierwszy cesarz Chin, którego grobu strzeże słynna terakotowa armia

Z dawnych zapisków chińscy naukowcy dowiedzieli się, że szlak, którym biegła droga, wytyczyła wielka armia pierwszego cesarza, gdy maszerowała na podbój południowych Chin. Poźniej szlak ten utwardzono kamiennymi płytami szerokości 2-3 metrów i tak powstała droga dla mułów i koni łącząca środkowe Chiny z południowymi – starożytny odpowiednik autostrady. W I w. n.e. wzdłuż drogi pojawiły się zajazdy i urzędy pocztowe.

Chińscy naukowcy twierdzą, ze droga służyła przez około 2000 lat. Najpewniej nie przesadzają, gdyż jeszcze teraz mieszkańcy Dengjiatang korzystają z ocalałych fragmentów starożytnej arterii. O długotrwałym używaniu świadczą też liczne głębokie ślady kopyt wyryte w płytach uderzeniami tysięcy zwierzęcych nóg.

Na podstawie China.org.cn. Warto pooglądać zdjęcia.