Nowe odkrycia w starożytnym mieście Ebla

– Odkryliśmy dwie figurki kobiet. Pierwsza wykonana jest ze srebra i drewna, a druga z wapienia, drewna i złota – ogłosił włoski archeolog Paolo Matthiae, który od kilkudziesięciu lat kopie w ruinach Ebli, starożytnej syryjskiej metropolii.

Włoscy archeolodzy znaleźli figurki w jednym z pomieszczeń królewskiego pałacu z czasów imperium akadyjskiego (około 4400-4200 lat temu). Znaleźli w nim też dwie inne figurki (niestety bliżej nieopisane) oraz pieczęć cylindryczną z pozłacanymi brzegami. W innym pomieszczeniu natrafili zaś na glinianą tabliczkę z ekonomicznym tekstem zapisanym pismem klinowym.

 Ruiny Ebli

Ebla i Paolo Matthiae stali się sławni w 1974 r., gdy włoski uczony ogłosił, że odkrył w jej ruinach bogate archiwum glinianych tabliczek, których treść wyraźnie wskazuje, że są to ruiny stolicy bogatego królestwa z III tysiąclecia p.n.e. Dla naukowców było to duże zaskoczenie, gdyż niedoceniali dotąd Syrii, uważając, że duże miasta znajdowały się tylko w Mezopotamii.

 Jedna z tabliczek znalezionych w Ebli

Łącznie archeolodzy odnaleźli aż 18 tysięcy tabliczek. Są one zapisane w miejscowym języku semickim, ale za pomocą sumeryjskiego pisma klinowego, które skrybowie z Ebli troche zmodyfikowali. Dostarczyły one wielu informacji o gospodarce królestwa oraz jego dyplomatycznych i handlowych kontaktach z innymi miastami. Ebla upadła i wyludniła się około 1600 roku p.n.e. i przez ponad 3500 lat nikt nie wiedział o jej istnieniu.

O nowym odkryciu doniosła syryjska agencja SANA.