Najstarszy warsztat metalurgiczny w Europie?

W miejscowości Pločnik niedaleko miasta Prokuplje w południowej Serbii znajduje się prawdopodobnie najstarszy warsztat metalurgiczny w Europie – uważają serbscy archeolodzy. Dušan Šljivar, który kieruje wykopaliskami na pochodzącym sprzed około 7500 lat stanowisku, poinformował kilka dni temu o odkryciu miedzianego dłuta.

W Pločniku serbscy archeolodzy kopią od dekady, choc stanowisko zostało zidentyfikowane już w latach 20 ubiegłego wieku. Odkryte właśnie dłuto jest już kolejnym miedzianym przedmiotem, który tam odkryli. Odkopali także pozostałości paleniska, w którym prehistoryczni metalurdzy wytapiali miedź. Zdaniem Šljivara znaleziska te dowodzą, że już ponad 7000 lat temu wyrabiano na Bałkanach przedmioty z metalu.

Na podstawie B92 (dali zdjęcie z wykopalisk).

Nie ma powodów, by powątpiewać w twierdzenia serbskich archeologów. Metalurgia narodziła się na Bałkanach bardzo wcześnie (szybsi byli jedynie mieszkańcy Bliskiego Wschodu). Wśród pierwszych metali, którymi zaczął się posługiwać człowiek, są obok miedzi ołów i złoto. Stanowisko z okolic Prokuplje jest najstarszym znanym przykładem bałkańskiej metalurgii. Najbardziej imponującym przykładem prehistorycznej metalurgii na Bałkanach jest zaś cmentarz niedaleko Warny, w którego grobach archeolodzy natknęli się na wielkie ilości miedzianych i złotych wyrobów.

Grób z Warny pełen złotych i miedzianych (to te zielonkawe) wyrobów. Mężczyznę pochowano około 6600 lat temu. Nie było jeszcze wówczas piramid w Egipcie, kręgu w Stonehenge i zigguratów w Mezopotamii
Autor: Yelkrokoyade. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5