Do kogo należy tajemniczy grobowiec niedaleko mauzoleum pierwszego cesarza Chin?

W 2003 r. chińscy archeolodzy znaleźli około 500 metrów od mauzoleum pierwszego cesarza Chin Shi Huangdi w Xi’an pewien grobowiec. Badania wykazały, że wielkością (109 m długości, 26 szerokości i 15,5 głębokości) ustępuje on tylko grobowcowi pierwszego cesarza, a w środku znajdują się brązowe naczynia i tkaniny z czasów dynastii Qin, którą założył Shi Huangdi.

Archeologom nie udało się jednak ustalić do kogo grobowiec należał. Pewne jest tylko to, że była to ważna osobistość. Yuan Zhongyi, były kurator Muzeum Terakotowej Armii, która strzeże mauzoleum Shi Huangdi, uważa, że grobowiec należy do Ziyinga, ostatniego władcy z założonej przez Shi Huangdi dynastii Qin.

Ziying objął rządy w październiku 407 roku n.e. po śmierci panującego ledwie trzy lata następcy cesarza Shi Huangdi. Rządy Ziyinga były jeszcze krótsze. Po 46 dniach poddał się Liu Bangowi, jednemu z wodzów rebelii przeciwko dynastii Qin i późniejszemu założycielowi słynnej dynastii Han. Niecałe dwa miesiące później Ziying został zamordowany przez innego rebelianckiego wodza.

– To musi być grobowiec Ziyinga, gdyż miejsca pochówku pozostałych władców dynastii Qin już znamy – przekonuje chiński archeolog.

Na podstawie Xinhua.