Ogromny Hadrian z Sagalassos

Fragmenty pięknie wyrzeźbionej marmurowej figury cesarza Hadriana odkryli w Sagalassos w południowej Turcji belgijscy archeolodzy z Katholieke Universiteit Leuven. Na razie odkopali stopę, półtorametrową część nogi i głowę władcy. W oparciu o nie szacują, że posąg miał około 4-5 metrów wysokości. Zdaniem Marca Waelkensa, który kieruje wykopaliskami, odkryta głowa to jeden z najpiękniejszych znanych portretów Hadriana.

Fragmenty posągu archeolodzy odkryli, gdy badali rzymskie termy. Ich budowę rozpoczęto właśnie za panowania Hadriana, które trwało od 117 do 138 r. n.e. Budowa trwała kilkadziesiąt lat. W mieście znajdowało się również sanktuarium kultu cesarskiego dedykowane Hadrianowi i jego następcy Antoninusowi Piusowi. Zdaniem archeologów posąg pochodzi prawdopodobnie z pierwszych lat panowania cesarza.

Na podstawie Archaeology (dużo zdjęć).

Heroon w Sagalassos z czasów panowania cesarza Augusta (27 p.n.e.- 14 n.e.). Heroon to mała świątynia poświęcona jakiemuś herosowi. W tym wypadku był nim nieznany nam mieszkaniec Sagalassos. Budowlę rekonstruują obecnie belgijscy specjaliści
Autor: Tijl Vereenooghe.
Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5

Polecam komputerową rekonstrukcję antycznego Sagalassos:
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=MT2P_PmuWv0]