Mumię arcykapłana odkryto w Luksorze

Mumia Sennefera, arcykapłana boga Amona, leżała przez 3400 lat w tzw. grobowcu TT99, który znajduje się w Luksorze na wzgórzu Szeich abd el-Qurna kryjącym w sobie wiele prywatnych grobowców (mapa). Wzgórze leży niedaleko odwiedzanych przez tłumy turystów świątyni Hatszepsut i Doliny Królów, w której przez około 500 lat chowano władców Egiptu.

Grobowiec TT99 w pewnym sensie jest znany od zawsze. Przez kilka stuleci po śmierci Sennefera, który grobowiec zbudował, chowano w nim inne osoby kując we wnętrzu dodatkowe szyby (plan grobowca). W VI-VII wieku naszej ery mieszkali w nim Koptowie. Znaleziono w nim też islamskie zabytki z późniejszych czasów. Pierwszy raz grobowiec pojawił się w literaturze naukowej już w 1895 roku, ale był badany tylko pobieżnie. W 1992 roku zrujnowany przez trzęsienia ziemi, pogodę i rabusiów grobowiec przyciągnął małżeństwo naukowców z uniwersytetu w Cambridge, Nigela i Helen Strudwicków. Początkowo planowali zrobić tylko dokumentację zachowanych w grobowcu napisów i malunków. Później jednak zajęli się dokładniejszym jego badaniem, co z pewnością było słuszną decyzją.

Zahi Hawass, szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, który poinformował media o odkryciu mumii Sennefera wspomniał też o kilku innych mumiach w nim znalezionych: m.in. kobiety, płodu, osoby z guzem mózgu i kilku należących do osób cierpiących na atretyzm. Niestety media nie podają, czy mumie te odkryto jednocześnie, czy w różnych szybach, ani czy należą do krewnych arcykapłana, czy osób chowanych później. Nie wiadomo też czy odkryto je teraz czy podczas wcześniejszych badań. W 1998 roku Strudwickowie odnaleźli w grobowcu szczątki 40-50 osób, w tym mumię kapłana Wedjahora pochowanego około 705 roku p.n.e.

Niestety nigdzie nie znalazłem zdjęć mumii Sennefera. Polecić mogę jedynie dobrze zrobioną stronę internetową grobowca TT99.