Ślamazarny T.Rex i inne krótkie wieści

Król dinozaurów był ślamazarny – ogłosili amerykańscy naukowcy. Badania biomechaniczne wykazały, że raczej nie biegał szybciej niż 40 kilometrów na godzinę, a na zakręcenie o 45 stopni potrzebował aż dwie sekundy. Wyniki badań podkopują sławę superdrapieżnika, jaką cieszył się T.Rex, ale nie oznaczają, że był on w swoich czasach słabym myśliwym. Naukowcy podkreślają, że wiele innych dinozaurów również nie mogło popisać się wielką szybkością i zwrotnością, więc nawet powolny T.Rex mógł liczyć na obfitą zdobycz.

Ślamazarny, ale z imponującą paszczą
Autor: David Monniaux. Zdjęcie na licencji Creative Commons Attribution ShareAlike 2.0 France

Polscy archeolodzy pracujący w Tell Qaramel, prehistorycznej osadzie w Syrii, odkryli kolejną, piąta już w tej osadzie, kamienną wieżę, domostwa oraz 27 grobów. Tell Qaramel to jedna z najwcześniejszych osad w historii. Była zamieszkana już około 10500 lat temu. Autor tekstu, do którego linkuję, lekko namieszał w datach pisząc lata p.n.e. zamiast lat temu.

Szóste doskonale zmumifikowane zwłoki znaleziono w kopalni soli Chehr-Abad w Iranie. Pochodzą one z okresu partyjskiego albo sasanidzkiego (III w .p.n.e.-VII wiek n.e.). Wcześniej znajdowane zwłoki pochodziły z tych samych czasów oraz z okresu achemenidzkiego (VI w. p.n.e.-IV w. p.n.e.).