Europejczyk w chińskim grobowcu

Badania genetyczne ujawniły, że mężczyzna pochowany ponad 1400 lat temu w grobowcu w chińskim mieście Taiyuan był pochodzenia europejskiego. To pierwszy przypadek odkrycia szczątków osoby o takim pochodzeniu w centralnych Chinach.

Grobowiec Yu Honga, w którym znajduje się też szkielet kobiety, chińscy archeolodzy badali od 1999 r. Zdaniem ekspertów styl pochówku i reliefy w nim znalezione są charakterystyczne dla Azji Środkowej. Chińskich naukowców zaintrygowało jednak, że przedstawieni na reliefach ludzie przypominają Europejczyków. Postanowili więc poznać pochodzenie pary. Antropolodzy nie potrafili dać jasnej odpowiedzi, gdyż szkielety były uszkodzone. Dlatego o pomoc poproszono genetyków.

Badania mitochondrialnego DNA wykazały, że para jest mieszana. Yu Hong pochodził z zachodniej Eurazji, zaś kobieta z jej wschodniej części. Te informacje w połączeniu z reliefami w grobowcu pozwoliły naukowcom stworzyć krótki biogram mężczyzny.

Yu Hong był przywódcą grupy koczowników z centralnej Azji. Jego ojciec i dziadek żyli na terenie dzisiejszej prowincji Xinjiang (zachodnie Chiny) i również byli ważnymi postaciami w swojej społeczności. Pod koniec VI wieku n.e. Yu Hong przeniósł się prawdopdodobnie z całym ludem do środkowych Chin i poślubił miejscową kobietę. Zmarł w 592 roku. Sześć lat później zmarła jego żona.

To, że Yu Hong pochodził z prowincji Xinjiang, nie powinno dziwić. Już wiele razy znajdowano tam szczątki ludzi o europejskich cechach. Pochodzili oni z koczowniczych ludów indoeuropejskich, które przez wiele stuleci wędrowały po stepach ciągnących się od Ukrainy aż po Mongolię. Część z nich najmowała się na chińską służbę i chroniła cesarstwo przed innymi koczownikami.

Na zakończenie sam siebie zbesztam za podrasowanie tytułu. Yu Hong, choć miał europejskie rysy, to geograficznie był Azjatą. Jego przodkowie najpewiej od wielu stuleci żyli w centralnej Azji, która kiedyś była zdominowana przez ludy indoeuropejskie.

Wyniki badań zostaną opublikowane 7 lipca w Proceedings of the Royal Society B.

Na podstawie National Geographic. Gorąco polecam doskonałą prezentację bogato zdobionego sarkofagu Yu Honga opracowaną przez nowojorskie The Metropolitan Museum of Art.<