Grobowiec Heroda odnaleziony?

Izraelski archeolog Ehud Netzer twierdzi, że odnalazł miejsce ostatniego spoczynku króla Judei Heroda. Grobowiec władcy ma się znajdować w Herodium, pałacu-twierdzy zbudowanym przez Heroda na górze położonej 12 kilometrów na południe od Jerozolimy.

Herodium wznosi się 750 metrów npm. Widok od strony południowej

Trzy tygodnie temu izraelscy archeolodzy znaleźli w ruinach na północno-wschodnim stoku Herodium fragmenty wielkiego i bardzo rzadkiego sarkofagu. Był on wykonany z czerwonawego wapienia z okolic Jerozolimy i ozdobiony rozetami. Zdaniem Netzera królewski sarkofag rozbili na setki fragmentów Żydzi podczas antyrzymskiego powstania w latach 66-72 n.e. Archeolodzy odkryli też monumentalne schody, które prowadziły do królewskiego grobowca. Na razie nie znaleźli jednak żadnych inskrypcji ani kości.

Herodium jako miejsce pochówku Heroda wymienił rzymsko-judejski historyk Józef Flawiusz, ale trwające od kilku dekad wykopaliska nie przyniosły żadnych dowodów (sam Netzer pracuje w Herodium od 1972 roku, ale dwa razy badania przerywały palestyńskie intifady).

Herod został królem Judei około 40 roku p.n.e. z woli rzymskiego Senatu, ale władzę nad krajem objął dopiero w 37 roku p.n.e. W następnych latach znacznie poszerzył swoje ziemie. Zasłynął rozbudową Świątyni Jerozolimskiej i budową portu Cezarea (nazwanego tak na cześć cezara Augusta). Jednak najbardziej znany jest z rzezi niewiniątek przypisanej mu przez ewangelię św. Mateusza, ale niepotwierdzonej historycznie.

Herod zmarł w 4 roku p.n.e. Tak jego pogrzeb opisał Józef Flawiusz: Mary były sporządzone ze szczerego złota i wysadzone drogimi kamieniami. Nakrycie stanowiła szkarłatna szata, haftowana w różne kolory. Spoczywające na niej ciało okrywała purpura. Skroń Heroda wieńczył diadem, nad nim była złota korona, a w prawej ręce berło. Mary otaczali synowie i wielka gromada krewnych; za nimi postępowała straż królewska, oddział tracki, Germanie i Galowie, wszyscy w pełnym rynsztunku wojennym. Przed nim kroczyła w należytym porządku pozostała część wojska, w pełnej zbroi, prowadzona przez wodzów i taksjarchów. Za nimi szło pięciuset niewolników i wyzwoleńców z wonnościami.

Dla wielu Żydów był jedynie rzymską marionetką i dlatego – zdaniem Netzera – powstańcy zniszczyli jego sarkofag i grobowiec. W 71 roku n.e. Herodium zajęli i zniszczyli Rzymianie

Na podstawie Yahoo/AFP i komunikatu The Hebrew University. Cytat z „Wojny żydowskiej” w tłumaczeniu Jana Radożyckiego. Polecam film, galerię zdjęć, stronę o Herodium oraz zdjęcie ruin twierdzy z lotu ptaka i jej rekonstrukcję.

W skrócie

Aborygeni są potomkami ludzi, którzy jakieś 50-70 tysięcy lat temu opuścili Afrykę – potwierdziły badania genetyczne. Zaprzeczyły one również teorii o kilku falach emigracji z Azji do Australii.

Rzadką miedzianą pieczęć, tabliczkę z terakoty i inne zabytki znalazł międzynarodowy zespół archeologów na pakistańskiej pustyni Cholistan. Naukowcy podejrzewają, że w rejonie, w którym znaleźli artefakty mogą kryć się ruiny miasta porównywalnego z Mohendżo Daro i Harappą.

Ślady neolitycznej osady sprzed około 6 tysięcy lat odkryli archeolodzy na wyspie Wolin.