Najstarsza chata w Polsce

Pozostałości prymitywnej chaty sprzed 17 tysięcy lat znaleźli w Ćmielowie na Wyżynie Sandomierskiej archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego – napisała dzisiejsza Rzeczpospolita. Budowla znajduje się na wzgórzu Mały Gawroniec. Do naszych czasów zachowały się resztki zbitej warstwy lessu i drobnego gruzu wapiennego, będące fundamentem chaty, oraz ślady po słupach i żerdziach, na których niegdyś były prawdopodobnie rozciągnięte skóry, tworzące jej ściany.

Archeolodzy już jakiś czas temu znaleźli w Ćmielowie pozostałości osady sprzed pięciu tysięcy lat temu, która jest powiązana ze słynną na cały świat prehistoryczną kopalnią w pobliskich Krzemionkach. Nie spodziewali się jednak natrafić na chatę o ponad 10 tysięcy lat starszą.

We wnętrzu chaty o wymiarach trzy na cztery metry archeolodzy znaleźli ślady paleniska i sześć tysięcy kawałków krzemienia używanego do produkcji narzędzi. Natrafili też na obsydian i radiolaryt, które nie występuja w tym regionie i do Ćmielowa musiały trafić po co najmiej kilkusetkilometrowej podróży. Ich znalezienie to kolejny mocny dowód na to, że już wiele tysięcy lat temu kwitła wymiana handlowa. W chacie zachowały się też płytki z wapienia. Służyły jako podstawki do piecyków, prawdopodobnie kładziono na nich rzeczy cenne i ważne, na przykład pożywienie.

Archeolodzy są zachwyceni znaleziskiem, gdyż w tym rejonie jest silna erozja i co roku znika kilka milimetrów powierzchni. Wiele prehistorycznych obozowisk, chat i grobów wyszło na powierzchnię i uległo zniszczeniu, głównie w wyniku zaorania.

Tags: