Jak Olmekowie cywilizowali Meksyk

Olmekowie, którzy żyli na niewielkim pasie ziemi przy Zatoce Meksykańskiej na zachód od Półwyspu Jukatan, byli pierwszym wysoko rozwiniętym społeczeństwem w Meksyku. Naukowcy chętnie mówią, ze stworzyli oni „kulturę matkę”, która dała początek innym wysoko rozwiniętym kulturom Meksyku.

Już od dawna wielu naukowców było przekonanych, że powstała około 1300 roku p.n.e. olmecka kultura trafiła do wielu zakątków Meksyku pokojowo, dzięki handlowi i arystokratom z mniej rozwiniętych terenów, którzy chętnie przyjmowali olmeckie zwyczaje i wierzenia.

Archeolodzy właśnie wykopali nowe dowody na poparcie tej tezy. W miejscowości Zazacatla, leżącej niedaleko miasta Meksyk, setki kilometrów od ziem Olmeków, natrafili na detale architektoniczne w stylu olmeckim i dwie rzeźby przedstawiające najpewniej kapłanów. Mają oni nakrycia głowy przedstawiające czczonego przez Olmeków jaguara. Zdaniem odkrywców olmeckie wpływy pojawiły się w Zazacatla w momencie, gdy miejscowe społeczeństwo rozwarstwiło się i wykształciła się elita. Chcąc się wyróżnić od niedawno jeszcze równych sobie ludzi, przyjęła ona bardziej prestiżową kulturę olmecką.

Na podstawie MSNBC/AP.