Odkopali sarkofag świętego Pawła

Watykańscy archeolodzy pracujący w bazylice Św. Pawła za Murami w Rzymie odkopali sarkofag, który najprawdopodobniej kryje szczątki apostoła Pawła. Leżał on pół metra pod antyczną marmurową płytą z napisem „Pavlo Apostolo Mart” ([poświęcone] Apostołowi i Męczennikowi Pawłowi). Wnętrza pochodzącego z IV wieku n.e. sarkofagu naukowcy nie zbadali, ale nie wykluczają jego otwarcia w przyszłości.

Bazylika Św. Pawła za Murami stoi w miejscu, gdzie wedle tradycji pochowano apostoła Pawła, zamordowanego w l. 60. I wieku n.e. podczas rozpętanych przez cesarza Nerona prześladowań chrześcijan. Stała tu potem bazylika zbudowana w IV wieku, w której krypta z sarkofagiem świętego była dostępna. W 1823 bazylika spłonęła, a na jej miejscu postawiono nową. Podczas prac zasypano jednak kryptę i zbudowano nad nią ołtarz.

Odnalezienie sarkofagu było głównym celem prac prowadzonych od 2002 r. Podjęto je gdyż wielu pielgrzymów przybyłych z okazji Jubileuszu Roku 2000 było rozczarowanych, że nie można dotknąć ani zobaczyć grobu świętego. – Zawsze byliśmy pewni, że grobowiec św. Pawła musi być pod ołtarzem – powiedział agencji AP Giorgio Filippi, który kierował pracami.

Skorzystałem również z depeszy Katolickiej Agencji Informacyjnej.