Lupanar w Pompejach znów otwarty

Największy dom publiczny w Pompejach po rocznej renowacji znów jest dostępny dla turystów. Specjaliści kosztem 253 tysięcy dolarów odnowili m.in. główną obecnie atrakcję obiektu, czyli liczne erotyczne freski (zdjęcia sprzed renowacji).

Archeolodzy zidentyfikowali w ruinach Pompejów już 25 domów rozkoszy. Duża ich liczba miała najpewniej związek z portowym charakterem miasta. Większość z nich ograniczała się jednak do zaledwie jednego pokoju nad sklepem z winem. Inaczej było z odrestaurowany właśnie domem zwanym Lupanarem (od łacińskiego lupa, czyli prostytutka, dosłownie wilczyca). Miał aż 10 pokoi, po pięć na piętrze. Zdaniem specjalistów był jedynym budynkiem w Pompejach zbudowanym celowo z przeznaczeniem na dom publiczny.

Drugie piętro było zarezerwowane dla zamożniejszych gości. Wchodziło się na nie oddzielnym wejściem, a jego ściany miały bogatszą dekorację. Na obu piętrach miłosne igraszki odbywały się na kamiennych łożach pokrytych materacami. Pracownice Lupanaru były głównie niewolnicami z Grecji i ze Wschodu. Pieniądze płacone przez klientów wzbogacały ich właścicieli.

Stojący niedaleko forum (centrum miasta) Lupanar został odkryty już w 1862 roku. Powstał zaledwie kilka lat przed eksplozją Wezuwiusza w 79 roku n.e., która na wieki zakryła miasto grubą warstwą popiołów. Nie jest jedynym budynkiem w Pompejach, w którym archeolodzy znaleźli erotyczne freski. Zdobiły one nawet domy mieszkalne, np. Casa dei Vettii, z którego pochodzi malowidło widoczne poniżej.

Na podstawie The Guardian. Nie dajcie się oszukać, że dom powstał w czasach powstania Spartakusa. Autor pomylił I wiek n.e. z I wiekiem p.n.e.

Tags: