Najstarsze chińskie pismo

Chiński naukowiec znalazł w starożytnych ruinach w Pingliangtai w prowincji Henan mającą około 4500 lat ceramiczną skorupę z inskrypcją. Zdaniem badaczy była ona niegdyś fragmentem kołowrotka.

Zhang Zhihua z miejscowego muzeum natrafił na czarny fragment ceramiki z białymi znakami w maju, gdy oprowadzał grupę dziennikarzy z czasopism archeologicznych po ruinach w Pingliangtai. Zdaniem chińskich naukowców znaki są dowodem, że Pingliangtai może być jednym z miejsc, gdzie rodziła się chińska cywilizacja.

Najstarszymi znanymi dotąd chińskimi napisami były wróżby wyryte na skorupach żółwi (zdjęcie) i kościach znalezionych w grobach władców z dynastii Shang. Mają one około 3300-3200 lat. Znaczenia napisu z Pingliangtai chińscy naukowcy nie podali.

Na podstawie Xinhua. Umieszczone tam zdjęcie przedstawia inskrypcję na kości. Zdjęcie skorupy z Pingliangtai jest tutaj. Serdecznie dziękuję Zhao-zhuxi za ten link.

Choć skorupa z Pingliangtai mocno przesuwa wstecz początki chińskiego pisma, to jednak wciąż ustępuje ono pismu klinowemu z Mezopotamii i egipskim hieroglifom, które są o ponad 500 lat starsze.