Neolityczny jogurt

Cząstki jedzenia, które zachowały się w prehistorycznych garnkach pozwoliły naukowcom ustalić, że już około 6 tysięcy lat temu rolnicy żyjący w Brytanii wytwarzali masło, sery i jogurt.

Zdaniem naukowców neolityczni farmery przetwarzali mleko głównie dlatego, że przetwory można przechowywać dużo dłużej niż samo mleko, np. ser mogli trzymać w spiżarni nawet parę lat. – Ten ser byłby dość ostry, ale wolałbym jeść ostry ser niż głodować – mówi Sebastian Payne z organizacji English Heritage, który kierował zespołem badawczym.

Brytyjscy naukowcy przebadali tysiące fragmentów prehistorycznych naczyń. Najczęściej znajdowali w nich ślady kwasu stearynowego, powszechnie występującego w tłuszczach zwierzęcych. Jego obecność w naczyniach zazwyczaj dowodzi, że gotowano w nich mięso, ale badania wykazały, że w części naczyń kwas pochodził z mleka.

Zdaniem naukowców brytyjscy farmerzy używali głównie mleka krów, gdyż dotychczasowe odkrycia wskazują, że inne zwierzęta hodowano w neolitycznej Brytanii rzadko. Poza tym neolityczni rolnicy w Brytanii zabijali krowy, gdy były dość stare, co wskazuje, że trzymali je dla mleka, a nie dla mięsa, które u starszych krów staje się twarde.

Kilka miesięcy temu inny zespół naukowców znalazł na naczyniach z Rumunii, Szwajcarii i Węgier podobne ślady przetwarzania mleka 8 tysięcy lat temu.

Na podstawie Discovery Channel.

Tags: ,