Odkopali ołtarz Azteków

W samym centrum miasta Meksyk archeolodzy odkopali aztecki ołtarz z XV wieku. Był on częścią wielkiej świątyni w kształcie piramidy, którą Hiszpanie nazwali Templo Mayor. To najważniejsze odkrycie archeologiczne w mieście od 28 lat.

Azteccy kamieniarze wyrzeźbili na ołtarzu boga deszczu Tlaloca i jakieś bóstwo agrarne. Archeolodzy natrafili też na kamienny blok, który jak podejrzewają może być częścią wejścia do podziemnej komory. Na razie jednak nie odkopali go całkowicie. Częściowo widoczna ozdabiająca blok płaskorzeźba przedstawia prawdopodobnie jakieś bóstwo ziemi lub nocy. Blok ma 3,5 metra wysokości i waży prawdopodobnie około 12 ton. (przeczytaj o odsłonięciu monolitu)

Aztekowie rozpoczęli budowę świątyni w 1375 roku. Była najważniejszą budowlą sakralną w Tenochtitlan, stolicy azteckiego imperium. Miała 30 metrów wysokości, a na jej szczycie stały dwie kaplice. Jedna poświęcona była Tlalocowi, druga zaś bogowi wojny i słońca Huitzilopochtli. W 1521 roku świątynię zburzyli Hiszpanie, a kamienie, z których była zrobiona, wykorzystali przy budowie miasta Meksyk. Na resztki świątyni natrafili w 1978 roku robotnicy.

Na podstawie Scotsman/Reuters i National Geographic. Yahoo! zrobiło galerię zdjęć z wykopalisk, a tutaj możecie obejrzeć makietę świątyni. Przekrój pokazuje jej starsze wersje, gdyż Aztekowie stale powiększali świątynię nakładając na istniejącą budowlę kolejne warstwy. Taki sposób rozbudowy piramid był charakterystyczny dla całej Środkowej Ameryki. Na tym zdjęciu ruin Templo Mayor doskonale widać odsłonięte przez archeologów schody pochodzące z dwóch różnych warstw budowli.