Bogaty pochówek i ziarna z Narges Tappeh

Pochówek kobiety z niecodziennymi darami grobowymi oraz naczynia z resztkami ziaren odnaleźli w zeszłym tygodniu irańscy archeolodzy w Narges Tappeh niedaleko dzisiejszego miasta Gorgan w północnym Iranie.

Archeolodzy znaleźli na tym stanowisku już wiele grobów, ale ten uznali za wyjątkowy. Szczątki zmarłej w I tysiącleciu p.n.e. kobiety spoczywały w pozycji przykucniętej, z podwiniętymi nogami. Pod jej prawym ramieniem badacze odnaleźli figurkę przedstawiającą kozę. W grobie znajdowała się też laska z rzeźbionym uchwytem, na którym widać jaszczurkę, zwierzę dotąd niespotykane na przedmiotach z tej epoki. W grobie leżały również naszyjnik, kolczyki, bransolety, spinki do włosów i pierścienie.

Oprócz pochówku naukowcy natrafili na fragmenty naczyń z ziarnami soczewicy i zbóż (a nie kukurydzy, jak napisał PAP, błędnie tłumacząc angielskie słowo corn; znalezienie w Iranie ziaren kukurydzy sprzed trzech tysięcy lat byłoby największa sensacją archeologiczną roku, gdyż zboże to pochodzi z Ameryki i do Starego Świata trafiło dopiero po jej odkryciu przez Kolumba). Dzięki temu znalezisku naukowcy lepiej poznają dietę dawnych mieszkańców Iranu.

Wykopaliska w Narges Tappeh mają charakter ratunkowy, gdyż wkrótce powstanie na tym terenie nowe lotnisko.

Na podstawie Mehrnews