Rysunki z Nazca wymyślili kapłani?

Tajemnicze rysunki z płaskowyżu Nazca w Peru wymyślili kapłani – uważa włoski archeolog Giuseppe Orefici. Kieruje on wykopaliskami w pobliskim Cahuachi, gdzie znaleziono grupę zabudowań o przeznaczeniu religijnym.

Małpa z Nazca
Autor: Colegota. Zdjęcie chronione licencją
Attribution-ShareAlike 2.5 Spain

Kompleks w Cahuachi powstał około 400 roku p.n.e., czyli w początkach istnienia kultury Nazca. Ceramika i inne znalezione w nim przedmioty są pokryte znakami podobnymi do gigantycznych rysunków na pustyni. – To logiczne, że wierzenia religijne ludu Nazca narodziły się w tym ceremonialnym miejscu i zostały wyrażone na rozległej równinie – przekonuje Orefici.

Na podstawie Azstarnet/Reuters.

Nad tajemnicą figur z Nazca naukowcy głowią się już kilkadziesiąt lat. Identyfikowali je jako wizerunki bóstw, znaki ułatwiające obserwację nieba, drogi którymi szły kultowe procesje, czy znaki zodiaku. Fragmenty potrzaskanych naczyń znalezione w miejscach, z których promieniście rozchodzi się część linii prostych mogą być pozostałościami po składanych tam ofiarach, co wskazywałoby na religijne znaczenie przynajmniej części rysunków. Autorem jednej z najgłośniejszych hipotez jest słynny szwajcarski pisarz Erich von Däniken. Jego zdaniem pierwsze rysunki stworzyli przybysze z kosmosu i były one pasami startowymi międzygwiezdnych statków. Później ludzie mieli kopiować dzieło kosmitów.

Rysunki z Nazca widać w pełnej krasie tylko z lotu ptaka. Jeśli ktoś stanie obok rysunku, będzie jedynie widział jasny pas ziemi, który powstał dzięki usunięciu pokrywających cały płaskowyż ciemnych kamieni.

Świat dowiedział się o rysunkach dopiero, gdy nad południowym Peru zaczęły latać samoloty pasażerskie. Największy wkład w ich rozsławienie i badanie miała Niemka Maria Reich, która zajęła się geoglifami (tak specjaliści nazywają duże rysunki wykonane na powierzchni ziemi) w latach 40. XX wieku.

Do dzisiaj zidentyfikowano ponad 400 rysunków. Znakomita większość to linie proste, mające czasami nawet kilka kilometrów długości i nieskomplikowane figury geometryczne. Jednak co najmniej 20 geoglifów przedstawia zwierząta, rośliny i przedmioty (m.in. małpę, kolibra, jaszczurkę, wieloryba i pająka). Jest też postać człowieka. Największe rysunki zwierząt mają około 280 metrów długości.