Hetycka tama sprzed 3200 lat znów służy ludziom

Tama w Alacahöyük w dzisiejszej Turcji powstała w 1240 roku p.n.e. na polecenie hetyckiego króla Tuthalijasa IV. Zbudował on wówczas wiele małych tam, by zabezpieczyć rolników w środkowej Anatolii przed suszą.

Po upływie ponad 3200 lat tama w Alacahöyük znów będzie służyć miejscowym rolnikom, dzięki tureckim specjalistom, którzy odrestaurowali dzieło starożytnych budowniczych. To jedyna hetycka tama, która wciąż nadawała się do użytku, gdyż źródło wody znajdowało się w jej zbiorniku.

Kamienne bloki, z których Hetyci zbudowali tamę połączone były gliną. Gromadzona przez tamę woda służyła do nawadniania pól i do picia. Woda pitna była filtrowana w odrębnym zbiorniku, z którego płynęła dwukilometrowym kanałem do centrum antycznego Alacahöyük. Teraz woda ze zbiornika o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych będzie służyła tylko do nawadniania pól.

Tamę i zbiornik odkryli archeolodzy, którzy od początku XX wieku kopią w Alacahöyük i okolicy. Podczas odsłaniania tamy znaleźli też posąg bogini Hepat i złoty naszyjnik ozdobiony rubinami.

Na podstawie Turkish Daily News. Zdjęcia tamy i zbiornika możecie obejrzeć tutaj (trzeba klikać na malutkie zdjęcia na dole strony)

Alacahöyük (w starożytności Zippalanda) było zamieszkane od IV tysiąclecia p.n.e. W II tysiącleciu było jednym z najważniejszych miast Hetytów, którzy dominowali wtedy w Azji Mniejszej. Archeolodzy natrafili w Alacahöyük m.in. na bogato wyposażone groby szybowe miejscowych władców (kapłanów?) z wczesnej epoki brązu (około 2500–2300 p.n.e.), hetycki zespół świątynny, resztki fortyfikacji ze słynną Bramą Sfinksów i ozdobione reliefami kamienne płyty (ortostaty).