Nowy tytanozaur

Brazylijscy paleontolodzy odkryli nowego dinozaura z rodziny tytanozaurów – największych dinozaurów żyjące na świecie. Nazwali go Maxakalisaurus topai. Maxakali to nazwa indiańskiego plemienia, żyjącego w okolicy, w której znaleziono kości tytanozaura. Druga część nazwy nawiązuje do Topy, jednego z bóstw czczonych przez to plemię.

Maxakalisaurus żył około 80 milionów lat temu. Jego skamieniałe kości naukowcy znaleźli stanie Minas Gerais (południowo-wschodnia Brazylia). Wykopaliska prowadzili w latach 1998-2002, a przez kolejne cztery lata badali kości i rekonstruowali dinozaura. Wykopane kości należały do młodego osobnika o długości 13 metrów i masie 9 ton. Zdaniem naukowców dorosły Maxakalisaurus osiągał do 20 metrów długości. Znacznie ustępował więc Argentinozaurowi – największemu z tytanozaurów, który osiągał nawet 40 metrów długości. Maxakalisaurus żywił się roślinami.

Na podstawie ABC News. W Onecie jest galeria zdjęć. O największych tytanozaurach pisałem pod koniec lipca w notce Gigantyczny dinozaur z Argentyny.