Odkryto osadę Jacques’a Cartiera

Robotnicy budujący punkt obserwacyjny na przedmieściach kanadyjskiego miasta Quebec natrafili na pozostałości fortu postawionego najpewniej koło 1541 roku przez francuskiego podróżnika Jacquesa Cartiera (obok na obrazie z około 1844 roku).

Władze prowincji Quebec są wniebowzięte i od razu dały archeologom 8 milionów kanadyjskich dolarów na badania. Fort jest najstarszą europejską osadą na północ od Meksyku (nie licząc oczywiście starszej o pięć stuleci wikińskiej osady na Labradorze). Odkrycie było trzymane przez kilka miesięcy w tajemnicy.

Na podstawie canada.com.

Jacques Cartier podobnie jak Krzysztof Kolumb szukał zachodniej drogi do Azji. W 1534 roku dotarł do Nowej Fundlandii i ujścia rzeki Św. Wawrzyńca. Kolejne wyprawy podejmował w latach 1535 i 1541. Dotarł podczas nich do miejsc, gdzie teraz są miasta Quebec i Montreal.

Założony przez Cartiera fort był zamieszkany przez niewiele ponad rok. Głównym powodem jego opuszczenia były ciągłe konflikty z Indianami. W 1608 roku niedaleko miejsca, gdzie stał, Francuzi założyli osadę, która dała początek miastu Quebec.