Pierścień Tezeusza autentyczny

Wspaniały złoty sygnet odkryto w latach 50. w ateńskiej dzielnicy Plaka. Jakiś czas później nazwany pierścieniem Tezeusza artefakt zniknął, ale dwa lata temu ponownie się pojawił. Wybuchła wówczas w Grecji wielka debata, czy jest autentyczny. Opublikowane właśnie badania wykazały, że na pewno pochodzi z XV w. p.n.e.

Na środku pierścienia (zdjęcie) widać człowieka przeskakującego przez byka, a także lwa (po lewej stronie) i przywiędniętą roślinę identyfikowaną zazwyczaj jako drzewo (po prawej stronie).

Dzięki potwierdzeniu autentyczności kobieta, w której posiadaniu jest obecnie sygnet, może się wzbogacić o 75 tysięcy euro oferowane jej za zabytek przez Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.

Tezeusz to postać mitologiczna. Był ateńskim młodzieńcem, który zabił urzędującego w labiryncie na Krecie Minotaura – potwornego człowieka-byka. Uwolnił tym samym swoje ojczyste miasto od obowiązku wysyłania na Kretę co 9 lat 7 chłopców i 7 dziewczyn jako pokarmu dla bestii.

Na podstawie Monsters and Critics/dpa.

Osobiście podejrzewam, że mit o Tezeuszu i Minotaurze jest jakimś dalekim echem wydarzeń, dzięki którym Ateny uniezależniły się w II tysiącleciu p.n.e. od dominacji minojskiej Krety. Być może dar z ludzi był uiszczany nie krwiożerczemu Minotaurowi, ale władcy Knossos, i oczywiście nie jako posiłek, ale jako służba. Znamy liczne przypadki płacenia w starożytności trybutu w postaci dziewcząt i chłopców.

Na zdjęciu: Walka Tezeusza z Minotaurem. Malowidło z greckiej wazy z VI w. p.n.e.