Najstarsze bikini świata?

Figurkę kobiety w bikini z V tysiąclecia p.n.e. znaleźli w ubiegłym tygodniu bułgarscy archeolodzy na stanowisku w okolicach Wielkiego Tyrnowa w środkowej Bułgarii.

Archeologów zaskoczył wyraźnie widoczny skąpy dwuczęściowy strój wyrzeźbionej niewiasty. Według szefa wykopalisk Stefana Czochadzijewa, to pierwsze bikini w historii ludzkości. Jego zdaniem figurka służyła do celów kultowych.

Na podstawie gazeta.pl/PAP.

Informację podała również Sofia News Agency, która jednak datuje figurkę na V w. p.n.e. – najpewniej błędnie, gdyż w depeszy PAP jest mowa, że znalezisko pochodzi z początków obecności Traków w Bułgarii. W błędach jest jednak remis, gdyż stanowisko nie nazywa się Chotinca, jak podaje PAP, ale Chotnica. Wykopaliska są tam prowadzone od pół wieku. Archeolodzy odkryli ponad 4700 starożytnych artefaktów, w tym najstarsze w Europie złote ozdoby, mające ponad 6 tysięcy lat.

Na zdjęciu: Prawdopodobnie najstarsze znane dotychczas wyobrażenie bikini. Fragment rzymskiej mozaiki z Sycylii z pierwszej połowy IV w. n.e. Zdjęcia figurki niestety nigdzie nie znalazłem.