Gigantyczny dinozaur z Argentyny

80 do 100 ton wagi i 35-40 metrów długości – tak wielki był według argentyńskich naukowców dinozaur, którego skamieniałe kości sprzed 70 milionów lat odkryli w Patagonii na południu kraju. Niesamowite wrażenie robi kręg zwierzęcia, który ma 1,06 metra wysokości i 1,68 metra długości.

Odkryty olbrzym (rekonstrukcja) należy do tytanozaurów, rodziny roślinożernych dinozaurów, które chodziły na czterech nogach oraz miały długą szyję i ogon. Argentyńczycy znaleźli kości z jego kręgosłupa w 2001 r, ale dopiero teraz opublikowali odkrycie. Nazwali nieznanego dotąd olbrzyma Puertasaurus reuili, by uhonorować znalazców Pabla Puertę i Santiaga Reuila.

Jedynym znanym większym dinozaurem jest Argentinosaurus huinculensis (rysunek), który – jak już bystrzejsi czytelnicy zapewne się zorientowali – również został znaleziony w Argentynie. Różnica między oboma gigantami jest jednak bardzo mała. Argentinosaurus miał ok. 40 metrów długości i 100-110 ton wagi.

Trochę zaskakujący jest wiek zwierzęcia, gdyż naukowcy dotąd sądzili, że złoty okres tytanozaurów był 100-90 mln lat temu (z tych czasów pochodzą m.in. szczątki Argentinosaurusa). Odkrycie pokazuje, że te olbrzymy żyły dużo dłużej.

Ziemie dzisiejszej Argentyny były prawdziwym królestwem gigantycznych dinozaurów, gdyż również tam znaleziono szczątki największego znanego drapieżnego dinozaura.

Na podstawie National Geographic.