Pierwsza morska podróż przodków Polinezyjczyków

Około 3000 roku p.n.e. mieszkający na południowym wybrzeżu Chin Austronezyjczycy mieli przepłynąć na odległą o około 160 kilometrów wyspę Penghu w Cieśninie Tajwańskiej – twierdzą archeolodzy.

Dowodem są kamienne narzędzia wykopane w Damaoshan na wysepce Dongshan leżącej u wybrzeży Chin. Analizy laboratoryjne wykazały, że narzędzi nie wykonano na miejscu, ale na Penghu. Pochodzące z tej wyspy narzędzia znaleziono też na Tajwanie.

– Wierzymy, że ludzie z Damaoshan popłynęli na Penghu i przywieźli materiał [z którego zrobili narzędzia]. To pierwszy dowód morskiej żeglugi w Cieśninie Tajwańskiej. Uznaję ją za pierwszy etap austronezyjskich podróży morskich. Znalezione dowody wskazują też na stałe kontakty przez Cieśninę Tajwańską i pozwalają zrozumieć podobieństwa w kulturze materialnej – powiedział Tianlong Jiao, archeolog z Bishop Museum w Honolulu, dziennikarzowi The Honolulu Advertiser.

Austronezyjczycy to przodkowie Mikronezyjczyków i Polinezyjczyków, którzy zamieszkują dziś Oceanię. Po opanowaniu żeglugi między Chinami a Tajwanem, Austronezyjczycy odważyli się popłynąć na Filipiny (ok. 2500 r. p.n.e.). Był to początek jednej z najbardziej niezwykłych morskich migracji w dziejach ludzkości. Z Filipin Austronezyjczycy wyruszyli w kilku kierunkach. Po wielu stuleciach ich potomkowie byli rozproszeni na ogromnym obszarze od Madagaskaru w Afryce po Wyspę Wielkanocną i Hawaje na wschodnim Pacyfiku. Trasę tej wędrówki można obejrzeć tutaj. Podana na mapie data dotarcia do Rapa Nui (Wyspy Wielkanocnej) jest sprzeczna z najnowszymi badaniam, zgodnie z którymi ludzie dotarli na nią dopiero ok. 1200 r. n.e. Więcej o migracji na Wyspę Wielkanocną przeczytacie w Rapa Nui: zagłada raju.

Warto odnotować, że wykopaliska w Damaoshan były pierwszymi na terytorium Chin, w których brali udział naukowcy z Tajwanu.