Etruskie sanktuarium w Cetamura

Zespół amerykańskich archeologów z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie odkrył we włoskiej miejscowości Cetamura w Toskani pozostałości etruskiego sanktuarium z II w. p.n.e.

Najważniejsze znaleziska to płyta z piaskowca będącą najpewniej ołtarzem oraz jama, w której Etruskowie składali ofiary. Leżało w niej około 10 różnych ceramicznych naczyń, z których część była potrzaskana. W środku leżały też dobrze zachowane żelazne gwoździe, które Etruskowie uznawali za święte. W jamie widać ślady ognia. W innym miejscu archeolodzy natrafili na skorupkę z wyrytym imieniem mało znanego etruskiego boga Lursa.

Cała budowla ma nieregularny plan. Bardzo mocne w niektórych miejscach fundamenty sugerują, że mogła mieć kilka kondygnacji.

Amerykańscy archeolodzy pod kierownictwem profesor Nancy Thomson de Grummond pracują w Cetamura od 1983 r, szukając pozostałości po starożytnych Etruskach i Rzymianach. Zdaniem specjalizującej się w etruskiej religii i mitologii de Grummond obecne odkrycie jest jednym z najbardziej ekscytujących w jej życiu.

Na podstawie EurekAlert.