Fałszywe mumie krokodyli

Dwie mumie małych krokodyli, które ma w swoich zbiorach muzeum Fitzwilliam w Cambridge (Wlk. Brytania), okazały się fałszywe. Na szczęście dla muzeum sfałszowano je dwa tysiące lat temu, dzięki czemu muzealne zbiory nie ulegną uszczupleniu.

Fałszerstwo wyszło na jaw, dzięki tomografii komputerowej, której poddano wszystkie należące do muzeum mumie. W jednej ze sfałszowanych mumii zamiast ciała młodego krokodyla była tylko garść słomy, szmaty i błoto. Druga była bogatsza o malutki kręg zwierzęcia.

Mumie krokodyli były sprzedawane wyznawcom boga Sobka, którzy składali je w ofierze. Fałszowanie zwierzęcych mumii musiało być częstym występkiem, gdyż wiek przed właśnie wykrytym fałszerstwem jeden z faraonów wydał dekret nakazujący, by w każdej mumii znajdowało się ciało zwierzęcia. Jak widać dekret był nieskuteczny.

W zbiorach muzeum Fitzwilliam znajduje się również jedna mumia ludzka z Fajum. Jej dokładne badanie ma odpowiedzieć na dręczące specjalistów pytanie, czy pięknie wykonane portrety na mumiach z Fajum były wierne czy idealizowane.

Więcej w Guardian.