Japończycy znaleźli w Peru świątynię sprzed 4800 lat

Świątynia należy do najstarszych w Ameryce. Na jej ruiny Japończycy trafili zupełnie przypadkiem w sierpniu ubiegłego roku w dolinie Chancay, około 100 kilometrów na północ od Limy. Dwóch naukowców zainteresował wykonany najpewniej przez rabusiów wykop. W środku zauważyli trzcinowe torby wypełnione kamieniami, których użyto do wzmocnienia budowli.

Zdaniem japońskich naukowców świątynię tworzą dwie kamienne, piramidopodobne konstrukcje wysokości 10 metrów o wymiarach 50 na 30 metrów. O tym, że jest to świątynia ma świadczyć zastosowane skomplikowanych metod budowy oraz ślady ognia używanego prawdopodobnie podczas rytuałów. Badania radiowęglowe wykazały, że budowla ma co najmniej 4800 lat. Była remontowana 7-8 razy. W poniedziałek Japończycy zaczęli szeroko zakrojone wykopaliska.

Na podstawie asahi.com.

To już druga tak stara świątynia w okolicach Limy, o której znalezieniu dowiedzieliśmy się w tym roku. W kwietniu amerykański profesor Robert Benfer poinformował o odkryciu dwa lata temu w Buena Vista świątyni sprzed 4200 lat, która jednocześnie była obserwatorium astronomicznym. Naukowcy liczą, że dzięki obu budowlom lepiej poznają początki cywilizacji w Peru.