O serwisie i autorze

Archeowieści są serwisem informacyjnym zajmującym się archeologią, paleontologią i pokrewnymi dziedzinami nauki. Pojawiły się 12 czerwca 2006 roku pod adresem http://archeowiesci.blox.pl/html jako blog. Później były na WordPressie, a od maja 2011 funkcjonują jako serwis informacyjny pod adresem archeowiesci.pl.

Nazywam się Wojciech Pastuszka. Z wykształcenia jestem prawnikiem, a z zawodu dziennikarzem, ale pasjonowałem się archeologią i historią w zasadzie od kiedy nauczyłem się czytać. O archeologii pisuję nie tylko w Archeowieściach. Moje teksty ukazały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Archeologii Żywej” i „Wiedzy i Życiu”.

W 2010 r. dostałem za Archeowieści tytuł Popularyzatora Nauki w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2011 r. Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich przyznało mi nagrodę im. Krzysztofa Dąbrowskiego.

Listy elektroniczne możecie wysyłać na adres wojciech.pastuszka[w]archeowiesci.com .
Korespondencję papierową proszę kierować na adres:
Wojciech Pastuszka – Archeowieści
ul. Radockiego 140/4
40-645 Katowice
Telefon redakcji: 609 931 584
NIP: 954 243 55 49

Opinie o Archeowieściach

Tygodnik „Przekrój” umieścił Archeowieści w gronie 33 polskich blogów, które warto znać (tekst dostępny już tylko w płatnym archiwum).
Wyróżnienie Bogdana Misia, seniora polskiego dziennikarstwa popularnonaukowego.
Paweł Wimmer przyznaje prywatnego Web Stara
Recenzja w Histmagu

W rankingu polskich stron archeologicznych Google’a Archeowieści są na drugim miejscu po stronie magazynu Archeologia Żywa.

W 2008 r. i na początku 2009 r. Archeowieści były według serwisu Alexa, który monitoruje ruch w internecie, najchętniej odwiedzaną polską stroną o archeologii. (niestety Alexa zlikwidowała ten ranking wiosną 2009 r.). Obecnie Archeowieści są w gronie 5000 najpopularniejszych polskich stron internetowych.

Na Facebooku serwis ma ponad 11000 fanów.