Starożytni rzemieślnicy pomogli polskim konserwatorom

W Gonio w Gruzji polscy archeolodzy użyją kamiennych elementów pozostawionych przez antycznych rzemieślników do renowacji mozaiki, którą odkryli w zeszłym roku. Dekoracja znajduje się w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych wewnątrz fortu Apsaros.

Gonio
Fragment starszej mozaiki odkrytej w 2016 r. Fot. A.Bojar, O. Kubrak

Mozaika odkryta przez Polaków w Gonio to znalezisko unikatowe. – Jest to jeden z nielicznych przykładów luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej na własne potrzeby przez wojsko rzymskie – wyjaśnił PAP dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik polskiej części ekspedycji. Szefem ze strony gruzińskiej jest dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gonio, prof. Shota Mamuladze.

Po odkryciu mozaiki w zeszłym roku, zakryto ją włókniną i przysypano warstwą piasku – w ten sposób tymczasowo ją zabezpieczono. W najbliższych dniach archeolodzy odsłonią znalezisko po to, aby zajęli się nim konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mozaika przez dwa tysiące lat uległa częściowemu zniszczeniu i należy uzupełnić jej brakujące fragmenty. Planowana jest także jej ekspozycja dla turystów.

– Zadanie konserwatorów będzie zdecydowanie ułatwione – zapewnia dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski. – W innej części badanego terenu znaleźliśmy bowiem w czasie trwającego sezonu jamę wypełnioną tesserami, czyli kawałkami kamienia wykorzystywanymi do układania mozaiki. Ten zapas pozostawiony przez rzemieślników sprzed 2000 lat wykorzystamy do renowacji naszej mozaiki! – zapowiada naukowiec.

Pomieszczenie z mozaiką wchodziło w skład łaźni. W tym roku polscy archeolodzy poszerzyli zasięg swoich badań, gdyż chcieli ustalić, jak duży zajmowała obszar. W ten sposób znaleźli piec i piwnicę hypokaustyczną, czyli część podziemną, w której krążyło gorące powietrze, ogrzewające od spodu baseny i podłogi w łaźni.

– Udało się uchwycić granice budynku od północy, wschodu i południa – relacjonuje badania łaźni dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski.

W tym roku archeolodzy natknęli się również na podłogę pomieszczenia starszego od tego z obszerną mozaiką znalezioną w zeszłym roku.

– Położona jest znacznie głębiej, a na jej powierzchni zachowały się pozostałości kolejnej mozaiki – mówi dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski. Jej wielkość i wzór w tym momencie są trudne do określenia.

Tegoroczne prace wykopaliskowe pozwoliły na dokładniejsze datowanie term. Budowla powstała w połowie I w. n.e. Nieco później została gruntownie przebudowana. Odnowione łaźnie uległy zniszczeniu najprawdopodobniej za panowania Hadriana lub jego następcy, tj. w pierwszej połowie II w. n.e.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Zdjęcia mozaiki odkrytej w 2015 r.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,80 na 6)
Loading...