Niezwykle stare nowotwory

Jedno z największych przekleństw współczesnego człowieka towarzyszy naszemu rodzajowi od samego początku. Antropolodzy zidentyfikowali na skamieniałościach z Afryki Południowej dwa przypadki nowotworów sprzed 2 i 1,7 mln lat.

nowotwory 2
Kręg młodzieńca z jaskini Malapa, na którym uczeni dostrzegli zmiany nowotworowe. Fot. Paul Tafforeau (ESRF)

Starszy z dwóch nowotworów uczeni znaleźli na mających 2 mln lat kościach młodzieńca z gatunku Australopithecus sediba. Choć ze wszystkich znanych nam australopiteków te najbardziej przypominały ludzi, to zdaniem wielu badaczy wciąż jeszcze nie zasługiwały na miano człowieka.

Nowotwór, który badacze sklasyfikowali jako łagodny, znajdował się na kręgosłupie bardzo młodego osobnika znalezionego kilka lat temu w jaskini Malapa. Wiek osoby dotkniętej najstarszym wykrytym nowotworem jest sporym zaskoczeniem i dobitnie pokazuje, że choroba ta nie jest skutkiem wydłużenia ludzkiego życia.

Drugi skamieniały nowotwór jest o 300 tys. lat młodszy. Antropolodzy dostrzegli go na kości śródstopia znalezionej w Swartkrans. Niestety, choć nie ma wątpliwości, że pochodzi ona od przedstawiciela homininów, to nie udało się dokładnie określić gatunku. Wiadomo jednak, że w tym czasie żyli już pierwsi ludzie. Specjaliści zaliczyli znalezisko do nowotworów złośliwych.

Fragment kości był na tyle skromny, że badaczom nie udało się też ustalić wieku osobnika, ani tego, czy nowotwór doprowadził do jego śmierci. Są za to przekonani, że chodzenie musiało sprawiać tej osobie wielki ból.

nowotwory 1
Fragment kości śródstopia z nowotworem złośliwym. Fot. Patrick Randolph-Quinney (UCLAN)

Odkrycia są ogromnym skokiem w naszej wiedzy o historii jednego z największych zagrożeń dla współczesnych ludzi. Dotąd najstarszy był nowotwór znaleziony na żebrze neandertalczyka sprzed zaledwie 120 tys. lat.

– Współczesna medycyna skłania się ku poglądowi, że rak i nowotwory są wywoływane przez współczesny styl życia i środowisko. Nasze badania pokazują, że początki tych chorób miały miejsce u naszych przodków miliony lat przed pojawieniem się współczesnych społeczeństw przemysłowych – komentuje wyniki badań jeden z ich głównych autorów, Edward Odes z University of the Witwatersrand.

Naukowcy zaprezentowali najstarsze nowotwory w dwóch artykułach opublikowanych w „South African Journal of Science”.

Komunikat prasowy University of Witwatersrand.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...