W piaseckiej krypcie

– To prawdziwy unikat, tego nie ma nawet w Luwrze – mówi dr hab. Małgorzata Grupa o tkaninie znalezionej podczas badań krypty w kościele pw. Narodzenia NMP w Piasecznie (gmina Gniew, woj. pomorskie).

Archeologom udało się ustalić tożsamość pierwszych osób pochowoanych w krypcie
Archeologom udało się ustalić tożsamość pierwszych osób pochowanych w krypcie

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowili w tym roku zbadać kryptę, mieszczącą się pod prezbiterium piaseckiego kościoła. Chcieli sprawdzić, w jakim okresie ją wykorzystywano i kto jest w niej pochowany. – Szybko, udało nam się ustalić „szyję”, czyli zejście do krypty. Spodziewaliśmy się, że będzie tam bałagan, bo została ona zamurowana dopiero w latach 60. ubiegłego wieku, ale nie spodziewaliśmy się, aż takiego rozgardiaszu. Wszystko było połamane, porozrzucane i pomieszane – mówi dr hab. Małgorzata Grupa, która kieruje badaniami.

Pierwszym krokiem archeologów było więc uporządkowanie miejsca. Już w trakcie tych prac udało się ustalić tożsamość jednej z pochowanych tam osób. Był to zmarły w 1808 roku piasecki proboszcz Arendt. Największym znaleziskiem okazały się jednak fragmenty niezwykłej tkaniny, pochodzącej najprawdopodobniej z XVIII wieku.

Niezwykła tkanina
Archeolog zabezpiecza wyjątkową tkaninę

– Jest ona niezwykle bogato tkana i na dodatek haftowana. Układ nici metalowych jest zrobiony w taki sposób, jakby fragmenty materiału tkane były jak aksamit, ale nicią metalową. Do tego są jeszcze wyhaftowane ornamenty jedwabną nicią z metalowym oplotem. Przez 30 lat pracy nie natrafiłam na tkaninę, która by mnie wprawiła od razu w taki zachwyt. To prawdziwy unikat, tego nie ma nawet w Luwrze – opowiada dr hab. Małgorzata Grupa.

W środę, 27 lipca, na miejscu badań w Piasecznie odbędzie się konferencja prasowa, podsumowująca dotychczasowe znaleziska. Archeolodzy pokażą wówczas m. in. wnętrze krypty, odnalezione w niej dewocjonalia i oczywiście fragmenty znalezionego materiału.

Wnętrze krypty odkrytej pod prezbiterium piaseckiego kościoła
Wnętrze krypty pod prezbiterium piaseckiego kościoła

Jak informuje urząd miasta w Gniewie, prace w kościele Narodzenia NMP będą najprawdopodobniej kontynuowane także w 2017 r., ponieważ archeolodzy podejrzewają, że w „świątyni słynącej z cudów” znajdują się jeszcze dwie inne krypty.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...