Duże zmiany w Archeowieściach

Drodzy Czytelnicy, podjąłem decyzję o zakończeniu prób stworzenia dużego, zarabiającego na siebie serwisu poświęconego najnowszym odkryciom z zakresu archeologii, paleoantropologii i nauk pokrewnych.

Niestety, trwające niemal pięć lat próby nie zakończyły się sukcesem. Reklamy są rzadkością i przynoszą mało pieniędzy, a subskrybentów – choć ich liczba stale rosła – wciąż nie ma wystarczająco wielu, abym mógł dalej poświęcać tak dużo czasu na tworzenie serwisu.

W dodatku od wielu miesięcy wyszukiwanie każdego dnia materiałów i ich przygotowywanie z założeniem, że te dla subskrybentów powinny być zdecydowanie lepiej i szerzej opracowane, a najlepiej by nie były dostępne za darmo gdzie indziej, jest już dla mnie bardzo męczące. Niestety szanse na to, że w przewidywalnej przyszłości serwis zarabiałby dość pieniędzy, abym mógł zatrudnić choćby na umowę cywilnoprawną dodatkową osobę, by mieć wsparcie, są zerowe.

11 września ukaże się ostatni tekst przeznaczony dla subskrybentów. Już tydzień temu zlikwidowałem subskrypcję kwartalną. Obecnie subskrypcję można wykupić na jeden dzień (5 zł) i na miesiąc (10 zł). 11 sierpnia zlikwiduję opcję miesięczną i wprowadzę tylko jedną opcję dającą dostęp do 11 września za 5 zł. Po 11 września teksty z kategorii Premium będą niedostępne. (postanowiłem jednak trochę zmienić zasady wygaszania subskrypcji – szczegóły znajdziecie Państwo w tym tekście)

Przez ten czas będę również przypominał stare teksty dla subskrybentów, aby dać Państwu ostatnią okazję na zapoznanie się z nimi. Będzie się to odbywało w zbiorczych postach z linkami, które będę publikował średnio co dwa dni. Pierwszy ukaże się już dzisiaj. Wszystkie teksty Premium można znaleźć także na tej stronie, choć niestety przewijanie się przez ponad 900 artykułów, które napisałem dla subskrybentów, nie jest łatwe. Dlatego właśnie będę je Państwu przypominał w specjalnych postach.

Do 11 września będę cały czas publikował nowe teksty dla subskrybentów w takiej częstotliwości, jak dotąd. Będzie już jednak mniej tekstów darmowych i będą one krótsze.

Po 11 września Archeowieści nie znikną. Będę jednak poświęcał ich tworzeniu zdecydowanie mniej czasu.
A to oznacza że:
– informacji będzie mniej (myślę, że o jakieś 50 proc.),
– nie będzie długich tekstów, informacje będą w znakomitej większości krótkimi notkami, jak to było często w czasach przed wprowadzeniem subskrypcji,
– nie będę już przeczesywał magazynów naukowych w poszukiwaniu ciekawych badań i odkryć przegapionych przez media (jak np. Bardzo stara księga Majów czy Setki lat przed Romulusem i wiele innych),
– nie będę już robił materiałów zbiorczych prezentujących dane zagadnienie w oparciu o wiele prac naukowych,
– mogą pojawiać się kilkudniowe, a nawet parotygodniowe okresy bez żadnych publikacji (marzą mi się pierwsze od 10 lat wakacje bez przenośnego komputera i martwienia się o dostęp do sieci).

Na koniec chciałem z całego serca podziękować wszystkim tym wspaniałym ludziom, którzy przez lata wspierali moje próby swoimi wpłatami. Przepraszam Państwa, że nie mogę już kontynuować.

PS. Zauważyłem, że parę osób opublikowało komentarz dwa razy. Ze względu na bardzo liczne zabezpieczenia antyspamowe znakomita większość komentarzy jest zatrzymywana do moderacji. Nie trzeba więc wysyłać drugi raz. Opublikuję je jak tylko zajrzę do foldera. Archeowieści są regularnie bombardowane ogromnymi ilościami spamu, czasami nawet ponad tysiąc postów dziennie. Ostatnia próba lekkiego poluzowania ustawień spowodowała, że po paru godzinach musiałem ręcznie kasować blisko 300 opublikowanych spamów. To niestety jest ciemna strona internetu, której większość użytkowników nie widzi.