Jeszcze więcej fortyfikacji z Czeladzi

Najnowsze odkrycia archeologiczne w Czeladzi (woj. śląskie) potwierdzają, że w średniowieczu miasto były chronione murami obronnymi.

czeladź 2

Odkryte w tym miesiącu pozostałości dawnych fortyfikacji. Fot. miasto Czeladź

Blisko 10 lat temu podczas rozbudowy miejskiej kanalizacji natrafiono na resztki muru o grubości około 2 metrów. Znalezisko było wielką niespodzianką, gdyż przeważał dotąd pogląd, że powstała w pierwszej połowie XIII wieku Czeladź była miastem otwartym. Miasto nie miało tez żadnego zamku, jak np. pobliski Będzin. O murach i innych fortyfikacjach nie wspominały bowiem znane źródła. Nie ujawniły ich także liczne wykopaliska prowadzone w obrębie Starówki. Zagadką pozostawał jednak herb miasta, na którym widać średniowieczną wieżę otoczoną murem.

czeladź 3

Fot. miasto Czeladź

Odkryty mur z pewnością pochodził ze średniowiecza, ale nie było pewne, czy otaczał on całe miasto, czy jedynie ufortyfikowaną wieżę mieszkalno-obronną. Sprawa zaczęła się wyjaśniać, gdy w 2010 r. odsłonięto kolejne fragmenty muru przy ulicy Pieńkowskiego.

Najnowsze odkrycie jest związane z planami odtworzenia części prawdopodobnego przebiegu murów obronnych wraz z Bramą Krakowską (nazwę nadały obecne władze miasta) u zbiegu ulic Grodzieckiej i Będzińskiej. Burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec liczy, że inwestycja przyczyni się do rozwoju turystyki. W planach jest także odtworzenie stojącej niegdyś w pobliżu tego miejsca kapliczki św. Rozalii – rozebranej podczas II wojny światowej.

czeladź 1

Wizualizacja planowanej rekonstrukcji. Fot. miasto Czeladź

Aby uzyskać zgodę konserwatora zabytków na tę inwestycję miasto musiało wpierw za pomocą wykopalisk potwierdzić istnienie fortyfikacji w tym rejonie.

W minionym tygodniu wykopaliska firmy eaTUS pana Alana Jaskota ujawniły kolejne fragmenty zapomnianych fortyfikacji Czeladzi, a także kawałki XV-wiecznej ceramiki.

Komunikat prasowy miasta Czeladź, artykuł w Twoje Zagłębie

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...