Odkryto grobowiec Arystotelesa? Nie ma dowodów

Grecki archeolog Kostas Sismanidis ogłosił, że natrafił na ruiny budowli, w której pochowano jednego z trzech najważniejszych greckich filozofów – Arystotelesa. Sam przyznaje jednak, że nie ma na to dowodów.

Arystoteles

Arystoteles. Rzymska kopia zaginionej brązowej rzeźby autorstwa Lizypa. Fot. Eric Gaba, Creative Commons

Grobowcem słynnego filozofa ma być budowla odkryta w ruinach miasta Stagira na Półwyspie Chalcydyckim w północnej Grecji. To właśnie tam miał przyjść na świat Arystoteles.

o odkryciu archeolog opowiedział podczas konferencji naukowej w Salonikach zorganizowanej z okazji 2400-lecia urodzin Arystotelesa. Jego zespół odsłonił resztki murów i ulokowaną przed budowlą marmurową podłogę, w której centrum znajduje się pusta przestrzeń. Zdaniem Sismanidisa stał tam ołtarz, o którym wspominają antyczne teksty. W budowli nie było żadnych ludzkich szczątków ani inskrypcji.

Arystoteles zmarł w 322 r. p.n.e. w Chalkidzie na wyspie Eubea. Opierając się na trzech biografiach i różnych innych dawnych źródłach i współczesnych badaniach archeolog doszedł do wniosku, że mieszkańcy Stagiry przetransportowali szczątki swego słynnego krajana i pochowali w miejscu jego urodzenia. Problem w tym, że źródła dotyczące życia Sokratesa od dawna uznawano za mało rzetelne, a miejsca jego pochówku dopatrywano się dotąd raczej na Eubei.

Podejrzenia badacza ma wspierać położenie grobowca w miejscu z piękną panoramą, co pasuje do antycznych opisów, wspomniana już obecność ołtarza, a także datowanie. Wedle ocen Sismanidisa znaleziony grobowiec powstał na początku epoki hellenistycznej, którą liczy się od śmierci Aleksandra Macedońskiego w 323 r. p.n.e.

Na pewno odkryta budowla była miejscem ostatniego spoczynku kogoś ważnego. Nie ma też wątpliwości, że pod koniec IV w. p.n.e. Arystoteles był taką postacią dla mieszkańców Stagiry. Ich krajan został wszak cenionym filozofem i nauczycielem Aleksandra Macedońskiego, który podbił wielką Persję. Co więcej, miasto zawdzięczało dalsze istnienie właśnie filozofowi. Ojciec Aleksandra Filip II zburzył Stagirę w 348 r. p.n.e. Zgodził się jednak odbudować miasto na prośbę Arystotelesa.

Problem w tym, że choć poszlaki brzmią w miarę przekonująco, to w żadnym razie nie mogą nam dać pewności, że mamy do czynienia z grobowcem wielkiego filozofa. Jest bardzo możliwe, że nigdy nie uda się tego udowodnić.

Galerię zdjęć i rekonstrukcji grobowca znajdziecie w serwisie Greek Reporter.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...