Metro trafiło w koszary pretorian

Budowniczowie jednej ze stacji nowej linii rzymskiego metra natrafili na kwatery, w których 1800 lat temu mieszkali żołnierze odpowiedzialni za ochronę władców Imperium Romanum.

Krótki filmik Euronews

Gdy lata temu planowano linię C, jej stacje w centrum Wiecznego Miasta starano się tak rozlokować, aby ominąć miejsca z licznymi zabytkami. Jednak w Rzymie nie jest to łatwe zadanie i już podczas wstępnych etapów realizacji inwestycji władze musiały zrezygnować z jednej stacji w centrum miasta, gdyż archeolodzy natrafili na zbyt liczne pozostałości antycznej zabudowy.

Jednak nawet wstępne badania nie zawsze pozwalały oczyścić robotnikom przedpole. Rzym ma bowiem za sobą niezwykle bogatą historię dużych zmian w zabudowie miasta i nierzadko zabytki znajdują się tak głęboko, że archeolodzy nie mogą zawczasu ich wykryć. Tak było tym razem.

Na pozostałości pretoriańskich koszar budowniczowie stacji Amba Aradam natrafili 9 m pod powierzchnią współczesnych ulic. Jak dotąd archeologiczne zabytki odkryto na obszarze o powierzchni 1753 metrów kwadratowych.

Główną cześć znaleziska stanowi budowla złożona z korytarza długości ponad 100 m i 39 pomieszczeń. 25 z nich to niemal kwadratowe pokoje o powierzchni około 16 metrów kwadratowych każdy, które w ocenie archeologów były kwaterami członków gwardii pretoriańskiej. Pozostałe pomieszczenia pełniły prawdopodobnie funkcje użytkowe. Budowla jest typowa dla koszarów odkrywanych we wszystkich regionach rzymskiego imperium.

W niektórych kwaterach zachowały się mozaiki podłogowe z czarno-białym geometrycznym wzorem oraz pomalowane tynki.

Archeolodzy datują koszary na I połowę II w. n.e. i podejrzewają, że mogły powstać podczas panowania cesarza Hadriana. Opuszczono je w drugiej połowie III w. n.e. podczas budowy nowych fortyfikacji Rzymu nazwanych potem murami Aureliana, które biegły bardzo blisko koszar. Z budynku usunięto przydatne elementy (np. ołowiane rury), po czym częściowo zburzono i zasypano.

Obok koszar archeolodzy znaleźli zbiorowy grób, z którego wydobyli jak na razie kości 13 dorosłych osób, drobną monetę i brązową bransoletę

To nie pierwsze koszary odkryte na południowym zboczu wzgórza Celius. W przeszłości znaleziono tam kilku innych podobnych budynków: Castra Nova Equitum Singularium (pod Bazyliką św. Jana na Lateranie), Castra Priora Equitum Singularium (przy via Tasso) i Castra Peregrina (przy Bazylice św. Szczepana). Odkryty niedawno fragment wielkiej marmurowej mapy Rzymu zdradza jeszcze obecność koszar w pobliskim Villa Celimontana. Nowe znalezisko – nazwane Castra Amba Aradam – potwierdza więc, że od pierwszej połowy II w. n.e. południowe zbocze Celius charakteryzowało się dużą koncentracją wojskowych kwater.

Włoscy badacze mają nadzieję, że pozostałości koszar uda się wkomponować w budowaną stację, która ma być otwarta w 2020 r.

Komunikat prasowy Soprintendenza Speciale per il Colosseo, il Museo Nazionale Romano e l’Area Archeologica di Roma, depesza AP w The New York Times.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 14, średnia ocen: 5,64 na 6)
Loading...