Najstarsze pole ryżu

Chińscy archeolodzy ogłosili odkrycie pola, na którym uprawiano ryż już 8 tys. lat temu. Ich zdaniem jest to najstarsze znane miejsce uprawiania ryżu zalewowego (padi).

zbiory ryżu w Tajlandii

Zbiory ryżu w Tajlandii. Fot. Takeaway, Creative Commons

Pole mające niecałe 100 metrów kwadratowych archeolodzy odsłonili w listopadzie ubiegłego roku podczas wykopalisk w ruinach neolitycznej osady Hanjing w nadmorskiej prowincji Jiangsu we wschodniej części Chin. O odkryciu poinformował niedawno rzecznik muzeum w Nanjing podczas seminarium poświęconego badaniom tego stanowiska.

Pole było podzielone na części o różnych kształtach. Jego wiek badacze ustalili między innymi dzięki datowaniu radiowęglowemu znalezionych na nim ziaren ryżu.

Znalezisko jest jednym z najstarszych świadectw uprawy ryżu na świecie. Dotąd z tak odległych czasów dysponowaliśmy tylko ziarnami odkrywanymi w pozostałościach dawnych osad.

Odkrycie potwierdza, że w tym czasie ludzie uprawiali ryż, a nie tylko wykorzystywali dziko rosnące rośliny. W ocenie chińskich badaczy pierwsze uprawy istniały już co najmniej 10 tys. lat temu.

Chiny uchodzą za region, w którym udomowiono ryż, ale o miano ojczyzny tego zboża konkurują z nimi Indie. W obu krajach uprawiane są inne odmiany, a historia ryżu jest bardzo niejasna. Część naukowców nie wyklucza, że mógł być udomowiony kilkukrotnie w różnych regionach. Więcej na ten temat pisałem kilka miesięcy temu w dostępnym tylko dla subskrybentów artykule Mętne dzieje ryżu.

Na podstawie People.cn/Xinhua

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...