Ogryziona kość dawnego człowieka

Ludzką kość udową pogryzioną pół miliona lat temu przez dużego drapieżnika znaleziono w Maroku. To jeden z nielicznych dowodów na to, że nasi praprzodkowie bywali pokarmem dla groźnych mięsożerców.

pogryziona kość z Maroka

Ślady zębów na kości udowej sprzed 500 tys. lat. Fot. C. Daujeard PLOS ONE e0152284

Archeolodzy natrafili na kość podczas trwających kilkanaście lat badań w Grotte à Hominidés, czyli Jaskini Hominidów, która znajduje się niedaleko Casablanki.

Datowania uranowe wskazują, że kość ma pół miliona lat. Wraz z nią znaleziono wiele szczątków ssaków, a także kamienne narzędzia typowe dla kultury aszelskiej.

Dokładne badanie kości przeprowadził zespół, którym kierowała Camille Daujeard z francuskiego Muséum National D’Histoire Naturelle. Uczeni zidentyfikowali liczne ślady zębów wskazujące na żucie kości przez dużego drapieżnika (prawdopodobnie hienę). Ślady koncentrowały się na obu końcach kości, a jej mniej twarde części były całkowicie zmiażdżone.

Naukowcy ustalili, że do ogryzienia kości doszło wkrótce po śmierci człowieka, ale nie udało się ustalić, czy został on upolowany przez drapieżnika, czy też zwierzę po prostu żerowało na ciele zmarłej osoby.

Znaleziska na innych pobliskich stanowiskach wskazują, że ówcześni mieszkańcy Maroka byli myśliwymi lub padlinożercami, a wśród zjadanych zwierząt bywały też drapieżniki. Kość z Grotte à Hominidés pokazuje jednak, że i ludzie mogli stać się pożywieniem drapieżników.

Nie jest to oczywiście żadną sensacją. Homo konkurowali wówczas z dużymi drapieżnikami o przestrzeń i zwierzynę łowną. Podobne źródła pożywienia powodowały, że musieli często spotykać mięsożerców, co zapewne nierzadko kończyło się rozlewem krwi. Jak na razie mamy jednak bardzo mało dowodów takich zdarzeń.

– Choć do spotkań i konfrontacji między dawnymi ludźmi i dużymi drapieżnikami musiało wówczas często dochodzić w Afryce Północnej, to odkrycie jest jednym z niewielu znanych przypadków konsumpcji człowieka przez drapieżnika – mówi Camille Daujeard.

Wyniki badań ukazały się w PLOS ONE

Daujeard C, Geraads D, Gallotti R, Lefèvre D, Mohib A, Raynal J-P, et al. (2016) Pleistocene Hominins as a Resource for Carnivores: A c. 500,000-Year-Old Human Femur Bearing Tooth-Marks in North Africa (Thomas Quarry I, Morocco). PLoS ONE 11(4): e0152284. doi:10.1371/journal.pone.0152284

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,25 na 6)
Loading...