590 kg rzymskich monet

19 amfor wypełnionych brązowymi monetami znaleźli robotnicy kładący rury w parku w mieście Tomares w południowej Hiszpanii.

Znalezione numizmaty ważą łącznie 590 kg i pochodzą z IV w. n.e. Na większości są portrety cesarzy Konstantyna (306–337) i Maksymina (309–313). Monety mają bardzo mało śladów używania, więc najpewniej zostały ukryte wkrótce po wybiciu.

Archeolodzy podejrzewają, że pieniądze miały służyć od wypłacania żołdu dla legionistów lub pensji dla urzędników. Nie wiadomo, dlaczego zostały ukryte i nigdy nie wydobyte.

To nie pierwszy ogromny skarb z czasów rzymskich. Budżet imperium obracał ogromnymi środkami, a wszystkie wydatki realizowano wówczas w gotówce za pomocą monet. Jeden z największych skarbów odkryto dawno temu w Bułgarii, a składał się on z aż 80 tys. srebrnych denatrów

Dla porównania odkryty w Bułgarii największy dobrze udokumentowany skarb rzymskich monet (80 000 srebrnych denarów i antoninianów) ważył 300 kg. W 2010 r. we Frome w Somerset poszukiwacz natrafił na gliniany dzban wypełniony monetami. Jak się okazało ważące „zaledwie” 160 kg znalezisko składało się z 52 503 rzymskich monet z lat 253-305 n.e. Prawie wszystkie były z brązu. Cztery lata temu w angielskim Bath archeolodzy natrafili zaś na 30 tys. srebrnych monet. W przypadku skarbu z Hiszpanii na razie nie podano liczby numizmatów.

Rzymskie skarby nie mogą się jednak równać z tym, na co natrafili archeolodzy badający grobowiec chwilowego chińskiego cesarza Liu He. Wśród złożonych darów były aż dwa miliony brązowych monet o łącznej wadze 10 ton.

O odkryciu w Tomares poinformowały m.in. BBC i The Guardian.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...