Maluszek lądowych olbrzymów

Gdyby dożył dorosłości, byłby dwa razy dłuższy od słonia. Zmarł jednak parę tygodni po wykluciu się, a jego szczęśliwie zachowane kości pozwoliły teraz uczonym uzyskać sporo ciekawych informacji o pierwszym okresie życia największych dinozaurów.

tytanozaur

Rekonstrukcja odkrytego malucha w otoczeniu młodziutkich ssaków (nosorożca, słonia, hipopotama i psa). Rys. D. Vital

Można powiedzieć, że kości niemowlaka z gatunku Rapetosaurus krausei odkryto dwa razy. W 2012 r. Kristina Curry-Rogers z Macalester College w St. Paul (USA) przeglądała w State University of New York w Stony Brook szuflady pełne szczątków pradawnych krokodyli. Nagle ujrzała kości, które wyglądały jak miniaturki szkieletu tytanozaura, a więc największych zwierząt, jakie kiedykolwiek stąpały po ziemi. Uczona rozpoznała je od razu, gdyż badaniom tytanozaurów poświęciła kilkanaście lat życia. Okazało się, że szczątki te znaleziono gdzieś w latach 1998-2003 podczas badań na Madagaskarze, ale zostały błędnie sklasyfikowane.

Tymczasem kości młodziutkiego tytanozaura to dla naukowców wielki skarb. Znaliśmy jak dotąd jaja tych dinozaurów, a także kości starszych maluchów, ale nigdy dotąd nie udało się odkryć szczątków należących do osobnika, który miał za sobą zaledwie parę tygodni życia. Dzięki nim naukowcy są w stanie znacznie wzbogacić naszą wiedzę o rozwoju tych niezwykłych zwierząt.

tytanozaur 2

Dorosły Rapetosaurus krausei w porównaniu z człowiekiem i odkrytym maluchem. Rys. Raul Martin i Kristina Curry Rogers

Kości malucha zdradziły, że już zaraz po urodzeniu miał takie proporcje ciała, w tym kończyn, jak osobnicy dorośli. Różni się tym od maluchów innych rodzajów dinozaurów (np. teropodów dinozaurów ptasiomiedniczych), u których proporcje kończyn zmieniały się w trakcie życia. W ocenie naukowców maluch bardzo szybko zaczął chodzić o własnych siłach.

Analizy wewnętrznej budowy kości pozwoliły ustalić, że maluch żył tylko jakieś 39-77 dni, ale rósł bardzo szybko. W chwili wyklucia się z jaja ważył zaledwie 3,4 kg, ale do chwili śmierci osiągnął masę 40 kg i miał 35 cm wysokości w biodrach.

tytanozaur 3

Kości małego dinozaura i ich przekroje. Fot. K. Curry Rogers, M. Whitney, M. D’Emic, and B. Bagley

Zaburzenia w rozwoju chrząstki w ostatniej fazie życia malucha pozwalają przypuszczać, że zmarł na skutek głodu.

Maluch należał do gatunku Rapetosaurus krausei, którego dorosłe osobniki osiągały około 15 m długości (dla porównania słonie afrykańskie mają do 7,5 m). Były to jedne z największych zwierząt, jakie żyły kiedykolwiek na ziemi. Większe rozmiary osiągnęło tylko parę innych gatunków tytanozaurów.

Wyniki badań ukazały się wczoraj w „Science”.

Kristina Curry Rogers, Megan Whitney, Michael D’Emic, Brian Bagley, Precocity in a tiny titanosaur from the Cretaceous of Madagascar, Science 22 Apr 2016: Vol. 352, Issue 6284, pp. 450-453, DOI: 10.1126/science.aaf1509

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...