Wirtualna wizyta w niedostępnym grobowcu

Zobaczyć grobowiec królowej Nefertari na własne oczy mogą tylko nieliczni, gdyż wizyty turystów za bardzo szkodziły starożytnym malowidłom. Na szczęście trójwymiarowa grafika pozwala każdemu docenić piękno tego miejsca.

Wykuty w Dolinie Królowych w Tebach grobowiec królowej Nefertari, żony Ramzesa II, która zmarła około 1255 r. p.n.e., jest jednym z mniej znanych cudów starożytnego Egiptu, choć swoim pięknem i rozmiarami zdecydowanie przewyższa słynne miejsce spoczynku Tutanchamona.

Powody niewielkiej znajomości tego miejsca wśród niespecjalistów są dwa. Po pierwsze, gdy włoski archeolog Ernesto Schiaparelli odkrył grobowiec w 1904 r., był on już obrabowany i pozbawiony mumii królowej. Archeolodzy znaleźli tylko garść zabytków. W efekcie nigdy nie zdobył takiego medialnego rozgłosu, jak wypchany wspaniałymi przedmiotami grobowiec Tutanchamona.

Po drugie w 1950 r. władze egipskie musiały zamknąć miejsce pochówku królowej, ponieważ wizyty turystów zwiększały wilgotność w jego wnętrzu, co szkodziło pokrywającym ściany, kolumny i sklepienie malowidłom o łącznej powierzchni ponad 480 metrów kwadratowych. Tymczasem to właśnie one są największym skarbem grobowca i zapewniły mu miano „Kaplicy Sykstyńskiej starożytnego Egiptu”.

20 lat temu grobowiec otwarto dla ograniczonej liczby turystów, ale po jakimś czasie ponownie zamknięto dostęp. Teraz tylko nieliczni szczęściarze mogą oglądać go na własne oczy podczas specjalnych wizyt.

Na ścianach grobowca ukazano głównie sceny z Księgi Umarłych, a także ceremonie związane ze śmiercią królowej. Sklepienie przedstawia rozgwieżdżone niebo.

Pokazaną powyżej trójwymiarową rekonstrukcję wnętrza grobowca Nefertari opublikowano na profilu Egyptology Temple w serwisie Facebook.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...
Tags: , ,