Pamiątka po rządach Hatszepsut

Bloki, które pochodzą z nieznanej dotąd budowli ufundowanej przez królową Hatszepsut, znaleźli niemieccy archeolodzy podczas badań na wyspie Elefantynie na południu kraju – podało egipskie Ministerstwo Starożytności.

Hatszepsut 3

Jeden ze znalezionych bloków. Resztki budowli Hatszepsut po 1100 latach wykorzystano podczas stawiania fundamentów nowej świątyni. Fot. Niemiecki Instytut Archeologiczny/Ministerstwo Starożytności Egiptu

Kierujący wykopaliskami dr Felix Arnold uważa, że budowla była stacją, w której zatrzymywał się pochód z barkę boga Chnuma. Było to lokalne bóstwo z Elefantyny, które z czasem stało się jednym z ważniejszych członków egipskiego panteonu. Egipcjanie wyobrażali sobie Chnuma jako barana lub człowieka z głową barana i wierzyli, że stworzył ludzi lepiąc ich z gliny.

Jeszcze w starożytności budowlę rozebrano, a około 30 pochodzących z niej bloków wykorzystano podczas stawiania fundamentów świątyni Chnuma, którą ufundował faraon Nektanebo II. Panował on w połowie IV w. p.n.e., a więc ponad 1100 lat po królowej Hatszepsut.

Hatszepsut 2

Hatszepsut przerobiona w Totmesa II. Czerwonymi liniami zaznaczono ślady po przedstawieniu kobiety. Fot. Niemiecki Instytut Archeologiczny/Ministerstwo Starożytności Egiptu

Pierwsze bloki odkryła pracująca wcześniej w tym miejscu misja szwajcarska, ale nie udało się wówczas rozpoznać ich pochodzenia.

Na kilku blokach Hatszepsut była przedstawiona jako kobieta. To oznacza, że budowla powstała w pierwszych latach jej rządów, gdyż później nakazała, aby ukazywano ją jako mężczyznę. Odkrycie znacząco wzbogaca naszą wiedzę o początkach rządów królowej, gdyż jedyne inne znane budowle z Hatszepsut jako kobietą znamy z Karnaku.

Później imię królowej usunięto z bloków, a jej postać zastąpiono sylwetkami jej męża Totmesa II. Elefantyny nie ominęły więc działania następcy Hatszepsut, który próbował usunąć wszelkie ślady jej rządów.

Hatszepsut 1

Kartusz ze skutym imieniem Hatszepsut. Fot. Niemiecki Instytut Archeologiczny/Ministerstwo Starożytności Egiptu

Archeolodzy pokusili się o odtworzenie budowli w oparciu o znalezione fragmenty. Miała ona pomieszczenie przeznaczone na barkę Chnuma, które z czterech stron otaczały kolumny. Na nich znajdowały się płaskorzeźby tego boga, a także innych przedstawicieli egipskiego panteonu, w tym Imi-perefa, Nebet-menit i Min-Amuna.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...