Nieprzywierające patelnie ze starożytnego miasta

Wielkie wysypisko naczyń, które miały zapewniać nieprzywieranie gotowanych potraw, odkryli archeolodzy w pozostałościach miasta Cumae w południowych Włoszech.

Cumae

Ruiny Cumae. Na pierwszym planie dolne miasto, a w tle wznosi się akropol. Fot. Robertoderosa87, Creative Commons

W starożytnym Rzymie nieprzywierające naczynia były one znane jako Cumanae testae lub Cumanae patellae, a więc w wolnym tłumaczeniu talerze z miasta Cumae. Wspomina o nich chociażby pochodząca książka kucharska De Re Coquinaria libri decem, zalecając przygotowywanie w nich potrawki z kurczaka.

W 1975 r. archeolog Giuseppe Pucci uznał, że te słynne patelnie to naczynia zwane przez naukowców czerwoną ceramiką z Pompejów, które cechują się bardzo grubą polewą w ich wewnętrznej części.

Wiadomo było, że taką ceramikę wytwarzano w Kampanii, a używano w wielu regionach imperium, ale jak dotąd nie było twardych dowodów za tym, że to właśnie ją Rzymianie zwali talerzami z Cumae.

Odkrycia, które wspiera tezę Pucciego, dokonali niedawno Marco Giglio, Giovanni Borriello i Stefano Iavarone z uniwersytetu w Neapolu. Podczas prac w ruinach Cumae, które leżą 20 km na zachód od Neapolu, natrafili na wielkie wysypisku pełne fragmentów czerwonych naczyń kuchennych z grubą polewą na wewnętrznych ściankach.

Wysypisko należało do warsztatu wytwarzającego słynne nieprzywierające naczynia, a lądowały na nim nieudane wyroby. Archeolodzy znaleźli tam 50 tys. fragmentów pokrywek, patelni i garnków o różnych rozmiarach i grubości, z których większość miała charakterystyczną grubą polewę. Znaleziona ceramika pochodzi z czasów panowania Augusta i Tyberiusza (27 p.n.e. – 37 n.e.)

Wstępne analizy ujawniły, że mieszanka gliny w skorupach z Cumae jest trochę inna niż w naczyniach odkrytych w Pompejach, których powłoka zapobiegająca przywieraniu jest trochę gorszej jakości. Wygląda więc na to, że były też warsztaty naśladujące ceramikę z Cumae.

Na podstawie Discovery News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 11, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...