Egipcjanie pokazali „dowody” na istnienie nieznanych komór w grobowcu Tutanchamona

Niewyraźne obrazy uzyskane za pomocą georadaru wskazują zdaniem władz Egiptu na obecność dodatkowych pomieszczeń, a także obiektów wykonanych z metalu oraz z materiałów organicznych.

KV62 c

Georadarowe obrazy mające świadczyć o obecności ukrytego pomieszczenia. Fot. egipskie Ministerstwo Starożytności

Badania georadarowe w słynnym grobowcu KV 62 przeprowadził w listopadzie ubiegłego roku Hirokatsu Watanabe w ścisłej współpracy z egipskimi władzami. Wkrótce po nich egipski minister ds. starożytności Mamdouh El Damaty ogłosił, że na 90 proc. w grobowcu Tutanchamona znajdują się zamurowane przed tysiącami lat pomieszczenia. Teraz El Damaty zaprezentował obrazy, które mają tego dowodzić.

Zdaniem ministra badania sugerują obecność dwóch pomieszczeń za północną i zachodnią ścianą komory grobowej Tutanchamona, a także prawdopodobną lokalizację nadproży wejść wiodących do tych pomieszczeń. W oparciu o uzyskane dane badacze twierdzą także, że za ścianami mogą znajdować się obiekty wykonane z metalu i materiałów organicznych.

KV62 b

Wyniki badań georadarowych poszczególnych ścian. Rys. egipskie Ministerstwo Starożytności

Władze egipskie przeprowadziły badania z pomocą zagranicznych naukowców, aby zweryfikować tezę brytyjskiego egiptolog Nicholasa Reevesa z University of Arizona.

Przeglądając wysokiej rozdzielczości zdjęcia ścian grobowca Tutanchamona, które wykonała niedawno firma Factum Arte, Reeves dostrzegł intrygujące pęknięcia i cienie mogące świadczyć o istnieniu dwóch zamaskowanych przejść.

Zdaniem egiptologa mniejsze z nich może prowadzić do magazynu, a drugie do następnego grobowca, w którym może być pochowana królowa Nefretete (Nefertiti). Jej mumii dotąd nie odnaleziono, a jednocześnie jest ona jedną z potencjalnych matek Tutanchamona. Zdaniem badacza zmarłego nagle nastoletniego faraona złożono po prostu w przedsionku grobowca matki i zamurowano przejście do kolejnych pomieszczeń.

KV62

Rysunek przedstawiający interpretację wyników badań. Na żółto ukazano domniemane przedmioty z metalu, a na pomarańczowo obiekty z materiałów organicznych. Rys. egipskie Ministerstwo Starożytności

Władze egipskie uznały podejrzenia za wiarygodne i zorganizowały międzynarodowy zespół, którego celem jest ich zweryfikowanie. Jak twierdz Watanabe, wykryte podczas badań georadarowych anomalie są zbieżne z obserwacjami Reevesa.

El Damaty zapowiedział, że pod koniec tego miesiąca w grobowcu będą przeprowadzone kolejne badania georadarowe, które mają dostarczyć obrazów wyższej jakości. Wyniki badań mają być zaprezentowane na konferencji 1 kwietnia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 17, średnia ocen: 5,59 na 6)
Loading...