Broń, która nie zabijała

Wyjątkową kolekcję wykonanych z brązu modeli broni z około 900-600 r. p.n.e. odkryli francuscy archeolodzy podczas wykopalisk w Omanie.

Mudhmar Est

Trójwymiarowy model budynku, w którym archeolodzy znaleźli modele. Leżały one na podłodze pomieszczenia znajdującego się w środkowej części budowli po lewej. Fot. © Raphael Hautefort / Mission archéologique française en Oman central

Zespół, którym kieruje Guillaume Gernez z Laboratoire Archéologies et Sciences de l’Antiquité, dokonał tego niecodziennego odkrycia w ruinach kompleksu, który francuscy badacze znaleźli w 2009 r. niedaleko miasta Adam.

Stanowisko nazwane Wschodni Mudhmar składa się z ruin dwóch dużych budynków i kilku dodatkowych obiektów. Cały kompleks znajduje się u podnóża Dżabal Mudhmar, niedaleko jednej z największych dolin w Omanie przy strategicznym miejscu, przez które przebiegało niegdyś kilka szlaków handlowych.

Mudhmar Est 2

Zabytki wkrótce po odkryciu. Fot. © Guillaume Gernez / Mission archéologique française en Oman central

Większy z budynków ma 15 m długości i jest zbudowany z ciętych bloków piaskowca i suszonych cegieł. Imitacje broni leżały na podłodze jednego z pomieszczeń.

Wśród znalezionych zabytków są dwa kołczany z sześcioma strzałami wykonane całkowicie z brązu. Jak tłumaczą badacze, mające 35 cm długości przedmioty są pomniejszonymi kopiami oryginalnych kołczanów, które wykonywano w tamtych czasach ze skóry. Na podłodze leżało też pięć kompletnych łuków, w których nawet cięciwy były wykonane z brązu. Jak podkreślają badacze takich kołczanów i metalowych łuków nigdy wcześniej nie odkryto na Półwyspie Arabskim.

Mudhmar Est 3

Wykonane z brązu kołczany leżały obok siebie. Fot. © Guillaume Gernez / Mission archéologique française en Oman central

Kolekcję uzupełniało pięć toporów bojowych i pięć sztyletów z głowicami w kształcie półksiężyca. W tym wypadku też mamy do czynienia z imitacjami. Topory i sztylety są trochę mniejsze niż oryginalna broń, a w dodatku wiele z nich jest niedokończonych. Archeolodzy znaleźli też około 50 grotów strzał.

Francuscu badacze podejrzewają, że cała kolekcja spadła z mebli lub półek, albo wisiała na ścianach.

Mudhmar Est 4

Niedokończony topór. Fot. © Guillaume Gernez / Mission archéologique française en Oman central

Modele broni mogły mieć jakiś związek z wierzeniami (na przykład były darami dla bogów lub odgrywały istotną rolę w rytuałach). Dotychczasowe znaleziska wskazują bowiem, że prawdopodobnie cały kompleks był ośrodkiem religijnym. Świadczą o tym chociażby odkryte w drugim dużym budynku ceramiczne kadzielnice i małe węże z brązu, które są typowe dla praktyk religijnych z tego okresu. Jednocześnie nie ma dowodów na inną funkcję kompleksu.

Mudhmar Est 5

Łuk wykonany całkowicie z brązu. Fot. © Guillaume Gernez / Mission archéologique française en Oman central

Komunikat prasowy Centre national de la recherche scientifique.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,58 na 6)
Loading...
Tags: ,