Kolejny fragment starożytnej mapy Rzymu

Niewielki kawałek wykutego w marmurze planu Wiecznego Miasta znaleziono podczas prac w należącym do Watykanu Palazzo Maffei Marescotti.

Forma_Urbis_-_Porticus_Liviae

Część Forma Urbis Romae prezentująca portyk Liwii. Fot. Ptyx, Creative Commons

Wielka mapa Rzymu powstała w latach 203-211 n.e. Wykuto ją na 150 marmurowych płytach, które następnie przymocowano brązowymi kotwami do ściany Templum Pacis (Świątyni Pokoju). Łącznie mapa zwana Forma Urbis Romae miała 18 na 13 m. Ściana ta zachowała się po dziś dzień i wciąż widać w niej otwory, w których tkwiły kotwy. Niestety, z samej mapy pozostało niewiele.

Do naszych czasów przetrwało blisko 1200 fragmentów, które stanowią zaledwie 10 proc. powierzchni monumentalnej mapy. Z tego przez kilka ostatnich stuleci udało się ustalić położenie jedynie 200 kawałków. Są to głównie fragmenty znanych i rozpoznawalnych budowli.

FormaUrbis

Ściana, do której był niegdyś przytwierdzony marmurowy plan Rzymu. Fot. MM

Najwięcej zniszczeń zabytek doznał w średniowieczu, kiedy to część marmurowych płyt mogła nawet służyć jako surowiec do pozyskiwania wapna palonego. Nie było to wówczas niczym wyjątkowym. W piecach wapienniczych zakończyła swój żywot ogromna część antycznego dziedzictwa.

Znaleziony fragment udało się dopasować do zachowanych elementów mapy, dzięki widniejącym na nim w dwóch rzędach literom „cus” i „nius”. Doskonale pasują one do jeszcze mniejszego fragmentu znanego już od 1562 r. Cały napis brzmi Circus Flaminius. Był to stosunkowo niewielki tor wyścigowy ulokowany pod koniec III w. p.n.e. w południowej części Pól Marsowych.

forma_urbis_romae

Fragment znaleziony w 2014 r. w Palazzo Maffei Marescotti zestawiony z elementem mapy znanym od XVI w. Fot. Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali

W ocenie badaczy kawałek mapy znalazł się w Palazzo Maffei Marescotti wraz z wieloma innymi elementami antycznych budowli, które wykorzystano podczas stawiania tego budynku w XVI w.

Komunikat prasowy Sovrintendenza Capitolina ai Beni Culturali.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...
Tags: ,