Dziesiątki grobowców niedaleko Betlejem

Starożytne cmentarzysko znaleziono niedaleko Betlejem na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pierwsze badania wskazują, że było używane przez 1500 lat.

Do odkrycia doszło wiosną 2013 podczas budowy parku przemysłowego na zboczu wzgórza niewiele ponad 2 km od Betlejem. W następnym roku niektóre groby przebadał zespół z Ministerstwa Turystyki i Starożytności Palestyny, a w 2015 r. do palestyńskich badaczy dołączyli Włosi.

Te wstępne prace pozwoliły ustalić położenie 30 grobowców. Całe cmentarzysko zajmuje 3 hektary i wedle szacunków badaczy niegdyś było na nim ponad 100 obiektów. Część uległa jednak zniszczeniu na skutek działalności rabusiów i prac budowlanych.

Wyjątkowo długi okazał się czas użytkowania nekropoli nazwanej Khalet al-Jam’a. Najstarsze pochówki pochodzą z około 2200 r. p.n.e. a najmłodsze z 650 r. p.n.e.

Najpewniej był to cmentarz pobliskiej osady o nieznanej dokładnie lokalizacji. Lorenzo Nigro z rzymskiego Uniwersytetu Sapienza w oparciu o znaleziska dokonane na cmentarzu ocenia, że musiało to być zamożne miasteczko. Być może to ono jest wymieniane w dawnych źródłach pod nazwą Beth Lehem.

Grobowce miały głównie formę wykutych w skale szybów z jedną bądź kilkoma komorami. Ich twórcy często wykorzystywali naturalne puste przestrzenie w skałach.

W jednym z grobowców, datowanym na ponad 3500 lat, archeolodzy znaleźli szczątki mężczyzny, kobiety i dziecka wraz z dwoma brązowymi sztyletami i różnorodną ceramiką.

W innym archeolodzy odkryli dwa amulety w formie skarabeusza przytwierdzone do pierścieni z brązu albo złota. Najpewniej były one lokalnym wyrobem nawiązującym do wzorców egipskich. Badacze oceniają ich wiek na około 3800-3600 lat. Na jednym są nawet znaki przypominające hieroglify, ale na razie ich nie
odczytano.

Zastanawiające jest zaprzestanie użytkowania cmentarza około 650 r. p.n.e. W tym samym czasie ze starożytnych źródeł zniknęła też bowiem na kilka stuleci nazwa Beth Lehem. Zdaniem włoskiego badacza pozwala to przypuszczać, że coś złego przytrafiło się miasteczku. Był to okres wojen toczonych na Bliskim Wschodzie pomiędzy Asyrią, która kontrolowała też dzisiejszy Zachodni Brzeg Jordanu, a jej licznymi wrogami. Tereny Bliskiego Wschodu najeżdżali również wówczas przybyli z północy konni wojownicy kojarzeni ze Scytami.

Archeolodzy zaprezentowali znaleziska w magazynie Vicino Oriente.

L. Nigro, D. Montanari, M. Ghayyada, J. Yasine, Khalet al-Jam’a. A Middle Bronze and Iron Age necropolis near Bethlehem (Palestine), Vicino Oriente XIX (2015), pp. 183-214

O badaniach napisał też serwis Live Science.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...