Kościół z podziemnego miasta

Pokryty bezcennymi malowidłami kościół znaleziono podczas badań podziemnego miasta odkrytego niedawno w Kapadocji w środkowej Turcji.

Nevsehir

Wzgórze, w którym odkryto podziemne miasto, jeszcze przed wyburzeniem dawnej zabudowy. Fot. Ziegler175, CreativeCommons

Podziemne miasto znajduje się pod twierdzą w Nevsehir. Przez wiele stuleci pozostawało w ukryciu, aż tureckie władze postanowiły zapewnić miejscowej ludności nowoczesne domy. W ramach wielkiego projektu mieszkaniowego na zboczach pod twierdzą wyburzono stare zabudowania i w 2013 r. zaczęto kopać fundamenty pod nowe domy. I właśnie wtedy okazało się, że pod ziemią znajduje się jeszcze starsze miasto wykute w skałach.

Władze postanowiły zbudować osiedle w innymi miejscu, a za badania podziemnego miasta zabrali się archeolodzy. Właśnie w ich trakcie natrafili na duży kościół, który tylko częściowo znajdował się pod ziemią.

Budowla już dawno temu zawaliła się i jej wnętrze jest wypełnione ziemią. Odsłonięte jak dotąd fragmenty ścian zaskoczyły badaczy wielką liczbą malowideł, które wciąż zachowały żywe kolory.

Wedle relacji burmistrza miasta Hasana Ünvera, malowidła przedstawiają ukrzyżowanie i wniebowstąpienie Jezusa, zabijanie złych dusz, Jezusa, z którego ręki wypada ryba, a także apostołów i proroków. – Wiemy, że takich malowideł nigdy dotąd nie znaleziono w innymi kościele – powiedział mediom Ünver.

Wedle wstępnych ocen kościół może pochodzić nawet z V w. n.e. Archeolodzy zlokalizowali już oryginalne wejście, ale jeszcze go nie odkopali. Na razie bowiem wstrzymali usuwanie ziemi z wnętrza budowli. Powrócą do prac wiosną, gdy wyższe temperatury zmniejszą wilgotność, co ułatwi zabezpieczanie malowideł. Nie wiadomo więc na razie jak wysoki był kościół. – To miejsce jest większe niż inne historyczne kościoły w Kapadocji – zapewnia jednak Ünver.

Kapadocja słynie z malowniczych skalnych formacji i właśnie wykuwanych w skałach domów, świątyń, a nawet całych miasteczek. Najbardziej znanym z nich jest Derinkuyu, które leży w prowincji Nevsehir. Jego pomieszczenia znajdują się na wielu poziomach, z których najniższe są na głębokości 60 m. Szacuje się, że w podziemnych domach mogło zmieścić się nawet 20 tys. ludzi ze zwierzętami i zapasami żywności. Przez całe stulecia miejscowa chrześcijańska ludność chroniła się pod ziemią przed najazdami Arabów, Turków i Mongołów.

Trzy zdjęcia malowideł znajdziecie w Hurriyet Daily News.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...