W centrum Londynu odkryli rzymskie malowidło

Na malowidło, które zdobiło niegdyś rezydencję zamożnego Rzymianina, archeolodzy natrafili 6 m pod powierzchnią Lime Street w ścisłym centrum Londynu.

Brightness +30 Contrast + 10  From unflattened image

Centralny fragment malowidła. Fot. MOLA

Wyjątkowy zabytek zespół z Museum of London Archaeology (MOLA) znalazł podczas wykopalisk związanych z budową nowego biurowca.

W ocenie specjalistów malowidło pochodzi z końca I w. n.e., a więc z pierwszych dekad istnienia Londynu i jest jednym z najstarszych takich zabytków na Wyspach Brytyjskich. Znalezisko jest ewenementem także dlatego, że dotąd w Londynie odkrywano tylko bardzo niewielkie fragmenty malowideł. Tymczasem najnowsze odkrycie to znaczna część ściany mająca ponad 2 m szerokości i 1,5 m wysokości.

Londyn 2

Cała odkryta ściana. Fot. MOLA

Ściana zachowała się w przyzwoitym stanie, gdyż pogrzebali ją sami Rzymianie. Około 100 r. n.e. w rejonie Lime Street zaczęto budowę dużego forum, czyli centralnego placu miasta z budowlami publicznymi w tym trzypiętrową bazyliką (w czasach rzymskich nazwą tą określano halę targowo-sądową, a nie świątynię). Inwestycję zaczęto od wyburzenia starej zabudowy i wyrównania terenu. To właśnie podczas tych prac mur z malowidłem obalono i zakryto nowymi konstrukcjami.

Londyn 3

Konserwacja fragmentu malowidła. Fot. MOLA

Popękana ściana leżała malowidłami w dół. Archeolodzy wydobywali jej 16 fragmentów wycinając je wraz z ziemią na której leżały. Dopiero w laboratorium konserwatorzy delikatnie usuwali ziemię.

W ocenie badaczy ściana prawdopodobnie była częścią pomieszczenia zwanego tablinum, w którym pan domu urzędował i przyjmował gości.

DCIM102GOPRO

„Odkopywanie” fragmentów ściany w laboratorium. Fot. MOLA

Centralna część malowidła znajduje się na zielono-czarnym pasie. Ukazuje ona jelenie ogryzające drzewa, a także ptaki, owoce i winorośl wijącą się wokół świecznika. Ten ciemny pas flankują czerwone panele. Takiego motywu jak dotąd nie odkryto w Brytanii. Najbliższy jego odpowiednik pochodzi z rzymskiej willi w Kolonii (Niemcy).

Londyn 5

Wydobywanie ściany z wykopu. Fot. MOLA

Większość malowidła wykonano za pomocą powszechnie dostępnych barwników. Wyjątkiem jest niewielki motyw na winorośli, do którego użyto drogiego cynobru, pozyskiwanego z minerału wydobywanego na Półwyspie Iberyjskim.

Londyn 6

Rekonstrukcja londyńskiego forum z II w. n.e. w Museum of London. Fot. Хомелка, Creative Commons

Komunikat prasowy MOLA.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...